Fenntarthatóság

Innováció

Intézkedést várnak a hatóságtól a városi sakálok ügyében

Az elmúlt években a Bama.hu is többször beszámolt arról, hogy már a belvárosban is megjelentek az aranysakálok, amelyek városban keresnek maguknak menedéket és élelmet, mert a természetes környezetükből kiszorultak. Az ispitaaljai képviselő Barkóczi Csaba a jegyzőhöz fordult annak érdekében, hogy a város határait ne tolják tovább, mert már óvodákba is bejárnak az aranysakálok – írják a hírportálon.

Ispitaalján a Temesvár utca felől a Köztársaság téri óvoda területére láttak besurranni egy sakált a járókelők csütörtökön,  nem ez az első eset, hogy a lakók az aranysakál városi jelenlétére panaszkodnak – mondta Barkóczi Csaba, ispitaaljai fideszes képviselő, aki arról is beszámolt, hogy korábban az űrhajós utcában, a Kolozsvár utcában és a Köztársaság téren is feltűntek már az állatok. Szerinte, a vadásztársaság akkor elbagatellizálta az ügyet azzal, hogy valószínűleg "csak" rókákat vagy kóbor kutyákat vettek észre a környéken élők.


Fotó: Pixabay

A képviselő a jegyzőnek írt levelet, hatósági intézkedést kérve. Most azt írta, hogy az állatok alapvetően félnek az embertől, ezért nem veszélyesek, de megjelenésük mégis érthető módon riadalmat kelt a lakosságban.

– Azt gondolom, hogy az óvoda környékén pedig kifejezetten semmi keresnivalójuk, de rókáknak és más erdei vadaknak sem – fogalmazott.

A nemzeti oldal képviselője egyrészt azt kérte a jegyzőtől, hogy a pécsi közterület-felügyelet az illetékes szakhatósággal közösen távolítsa el az aranysakálokat a városrészből, másrészt a Biokom pedig számolja fel azokat az "eldzsungelesedett" gócpontokat, amelyek a belső városrészekben búvóhelyként szolgálnak az erdei ragadózóknak.

Ezzel együtt javasolta a város peremterületein keletkezett belterületbe vonási kérelmek és építési engedélyek környezetvédelmi szempontból történő alapos felülvizsgálatát. "Miközben Pécs népessége az elmúlt évtizedekben drasztikusan csökkent, a város térbeli kiterjedése mégis évről évre nő, aminek egyenes következménye az élőhelyüket elveszítő vadállatoknak a városba, köztük a belső városrészekbe történő beköltözése" – emelte ki.

 

1942-ben már kihaltnak tartották

Az aranysakált nádi farkasként is szokták emlegetni, hosszú évszázadok óta őshonos, alacsony létszámban, alkalmanként megjelenő ragadozó volt Magyarországon. A laikusok számára könnyen összekeverhető a rókával, főleg szürkületben, sötétben, mivel nagyjából azonos méretű, a mozgása is hasonló.

Az aranysakál jellemzően a vizes élőhelyeket kedvelik – innen ered az egyik elnevezése is –, hazánkban 1942-ben már kihaltnak tartották, ugyanis annyira elvették a territóriumát az emberi beavatkozások. Csakhogy más állatokhoz hasonlóan alkalmazkodott és az elmúlt években rendszeresen előfordulnak városokban, a hulladéktárolók és a búvóhelyek vonzzák őket. Nagyjából háromezer egyed lakhatja a megyét. 

agrotrend.hu / BAMA, Bóka Máté

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés