Fenntarthatóság

Innováció

Cserebökényben két odúban is kilenc fiókát nevelnek a szalakóták

A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén a közelmúltban két odúban is meglehetősen népes, 9 fiókás szalakóta családra bukkantunk.

Június 25-én a Terehalomban kihelyezett, „D” típusú költőládában találtunk kilenc, kirepülés előtt álló fiókát.  Nagy meglepetésünkre a következő napon is előkerült egy kilencfiókás fészekalj Györgykirályságnál. Itt a fiókák 3-7 napos fejlettségűek voltak.


Fotó: őze Péter / KMNPI

A harkályok által vájt öreg, korhadt fák fogyatkozásával csökkentek a szalakóták természetes költési lehetőségei. A zöld küllők és fekete harkályok odúinak pótlására mesterséges költőládákat helyeztünk ki, amelyeket növekvő számban foglaltak el a szalakóták. Az afrikai telelőhelyről április végétől visszaérkező szalakóták május közepe és július vége között, évente egyszer költenek. Fészekaljuk általában 4-5 fehér színű tojásból áll. A 18-19 napig tartó kotlás többnyire a harmadik tojás lerakása után kezdődik el, emiatt a kelés nem egyszerre történik. A fiókák fejlettségében jelentős eltérés mutatkozik. A röpképesség eléréséig 28-29 napot töltenek az odúban. A korábban kelt, fejlettebb fiókák hamarabb kirepülnek.

A Cserebökényi-puszták térségében kihelyezett 200 darab, „D” típusú odúból idén 167-ben kezdtek költésbe a szalakóták. Jellemzően négy fiókát találtunk, 11 helyen hatfiókás, két helyen kilencfiókás fészek is előfordul. A Körös-Maros Nemzeti Parkban ez a második olyan év, amikor egy odúban hat fiókánál több került szem elé. 2022-ben volt az első alkalom, hogy egy 9 és egy 7 fiókás fészekalj is előkerült. Magyarország területén a második sikeres, 9 fiókás szalakóta fészekalj a cserebökényi volt. Az elsőt 2019-ben Kunszentmiklóson találták meg.


Fotó: őze Péter / KMNPI

Idén a szalakóták többsége május végén, június elején kezdett költésbe. Egyes területrészeken a szokásos időben, május közepén megkezdődött a tojásrakás, majd a kotlás. A június végi ellenőrzések alkalmával tíz odúban még tojásokon ültek a szülők. További nyolc ládában a néhány napos fiókák mellett tojások is voltak. Összesen 13 odúban találtunk 0-6 napos fiókát. Cserebökényben a 27. hét elejéig 35 odúból repültek ki a szalakóta fiókák.

Felhívjuk Olvasóink szíves figyelmét, hogy július 8-án, szombaton 16.30 órától „Szalakóták a Cserebökényi-pusztán” címmel tartunk szakvezetéses túrát, melynek keretében a résztvevők közelebbről is megismerkedhetnek a szalakóták életével. A találkozó helyszíne: Szentes, Cserebökény buszmegálló (GPS koordináták: É 46°46’03.3’’ K 20°26’13.1’’). A túrán való részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges őze Péter természetvédelmi területfelügyelőnél a +36-30/4254300 telefonszámon.

agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés