Fenntarthatóság

Innováció

Csapdát rejt a megújuló energia átgondolatlan erőltetése + videó

– Bár a zöldtechnológiák fontos részét képzik majd a jövő energiarendszerének, az orosz függőség problémáját rövid távon nem tudják megoldani. Azok a döntéshozók, akik erre hivatkozva vezetnének be gázembargót, veszélyeztetik Európa ellátását. A jelenlegi helyzetben a tévedés olyan luxus, melyet nem engedhetünk meg magunknak – mondta Hortay Olivér, a Századvég energetikai üzletágának vezetője.

– Brüsszel új energetikai mantrája szerint a zöldtechnológiák nemcsak a klímaváltozástól, de az orosz energiafüggőségtől is megmentenek majd minket. Az elképzelés teljesüléséhez azonban három olyan problémát is meg kellene oldani, amelyekre egyelőre nincs válaszunk – mondta Hortay Olivér a közösségi oldalán megosztott bejegyzésében. A Századvég energetikai üzletágának vezetője jelezte: az első kihívást az energiafix radikális átalakítása jelenti. Azaz: milyen forrásból jutunk energiához?

– Az elképzelés megvalósításához nemcsak napelemek és szélerőművek telepítésére, hanem a háztartások fűtési rendszereinek, az iparvállalatok technológiai folyamatainak és a közlekedési eszközöknek tömeges cseréjére is szükség lenne. Az Európai Unió az elmúlt húsz évben rendkívüli erőfeszítések árán is csupán tizenöt százalékra tudta feltornázni a megújulók arányát, és a jelenlegi 73 százalékos szén-, olaj- és gázfelhasználás ledolgozása aligha megy egyik napról a másikra, és nem is lesz olcsó – magyarázta a szakértő.

– Különösen úgy, hogy a megújuló arány növekedésével a költségek is emelkednek. A háztartások fűtési rendszereinek átalakítása szintén időigényes folyamat. A tapasztalatok alapján a leghatékonyabb támogatási programokkal is évente a lakásállomány három százaléka újítható meg – ismertette.

Hortay Olivér szerint az ipari folyamatok egy részében pedig nincs olyan technológia, amely reális alternatívát kínálna. A probléma tehát rövid távon egyszerűen nem oldható meg. A második kihívás az ellátásbiztonság fenntartása.

– Az áram csak korlátozottan tárolható, a megújulók termelése pedig kiszámíthatatlan, így a nap és szélerőművek építésével párhuzamosan szabályozható gázerőműveket is fejleszteni kell. Ez az oka, hogy a megújulók terjedése mellett az elmúlt húsz évben a gázfelhasználás is növekedett az unióban. Az új német kormány a háború előtti programjában még új gázerőművek építésével kalkulált – mondta az üzletágvezető. Hortay Olivér kiemelte, hogy a háború kirobbanásával azonban a helyzet megváltozott. Brüsszel és Németország a lehető legrövidebb idő alatt teljesen ki szeretné vezetni az orosz gázimportot. Az azonban egyelőre nem világos, hogy mivel fogják működtetni azokat az erőműveket, amelyek az ellátásbiztonságot garantálják.

– Más szóval, ha nem változtatnak az álláspontjukon, több tagállamban jelentős áramkimaradásokkal kell majd szembesülni – tette hozzá.

– Végül, a harmadik nehézséget a zöldtechnológiák nyersanyagigénye jelenti. Egy elektromos autó előállításához például nyolcszor annyi ritkaföldfém kell, mint egy hagyományos gépjárműhöz és ugyanez igaz a hidrogénalapú megoldásokra is. Az európai fémgyártók szövetsége úgy becsüli, hogy az unió új törekvései a közösség ritkaföldfém-igényét a jelenlegi 26-szorosára, a lítiumigényét 35-szörösére, nikkeligényét pedig több mint kétszeresére emeli. Ezeket a nyersanyagokat jelenleg Kínából, Afrikából és Oroszországból importáljuk. Az előrejelzések szerint a következő években globális kínálathiányra kell készülni belőlük – magyarázta a szakértő.

Hortay Olivér elmondta azt is, hogy a napelemek több mint kilencven százalékát szintén Kína állítja elő, így a zöldtechnológiákra való áttéréssel az unió egyik függőségét – rendkívül drágán – egy másik függőségre cseréli le, feltéve, ha lesz hozzá elég alapanyaga.

– A tanulság tehát, hogy bár a zöldtechnológiák fontos részét képzik majd a jövő energiarendszerének, az orosz függőség problémáját rövid távon nem tudják megoldani. Azok a döntéshozók, akik erre hivatkozva vezetnének be gázembargót, veszélyeztetik Európa ellátását. A jelenlegi helyzetben a tévedés olyan luxus, melyet nem engedhetünk meg magunknak – tette hozzá.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés