Fenntarthatóság

Innováció

Az időjárás nem kedvezett a méhek fejlődésének

Nyugtalanul teleltek a méhek, a rapszodikus időjárás hátráltatta fejlődésüket. Ráadásul még a tavasz is tett kárt az állományokban – állítják a kaptárok tulajdonosai.

Az Országos Méhészeti Egyesület felmérése szerint a Bács-Kiskun megyei méhészetekben január közepétől a tél végéig zavarta a rovarok nyugalmát a szinte kéthetente váltakozó hideg és meleg időjárás. Az ilyen gyors változások erősen hátráltatják a méhcsaládok egészséges fejlődését. A néha csaknem 20 Celsius-fokhoz közelítő hőmérsékleten intenzívvé vált a fiasítás, azonban az ismét hidegre forduló időjárásban szinte teljesen leállt ez az élettani folyamat. Az időjárás okozta hátrányok természetesen nem egyforma mértékben jelentkeztek a gazdaságokban. Például a Dél-Pest megyei méhészetek többségében állítólag többnyire különösebb probléma nélkül múlt el a tél – írja a baon.hu.

fotó: pixabay.com

– Méheink viszonylag jól teleltek, vannak gyengébb és erősebb családok, de ezek a különbségek máskor is előfordulnak. Jelenleg a hangácsi repcén gyűjt az állományunk. Sajnos, idén ez a növény gyengébben virágzik, mint más években. Az akác rügyei lefagytak a környéken, a későbbi virágzásától remélünk mézet és majd utána a napraforgótól – mondta el tapasztalatait Pécsi Dénesné méhész Nagykőrösön.

Általában igaz, hogy a jelentős hőmérsékleti ingadozásokat a méhlegelők erősen megsínylették.

A február végi meleg napokban megmozdultak a korán virágzó gyümölcsfák rügyei, majd a március elejei lehűlés visszafogta a növények fejlődését, az éjszakai fagyok pedig a kevésbé védett területeken elvitték a terméskezdeményeket. Főleg a barackfélék virágai mentek veszendőbe, sőt, 6-8 méter magasságig lefagytak az akácrügykezdemények is. A barackosokból immár évek óta hiányzó mézet pótolták valamelyest a füzek, a meggyesek, valamint a jó kondícióban lévő repcések is. Az utóbbi növény nektárjából helyenként azonban sok kárba ment, elsősorban ott, ahol a növényi vegetációhoz képest a méhek túlságosan lemaradtak a fejlődésben. Ráadásul Bács-Kiskun megyében a repce eddigi, körülbelül 30–35 ezer hektár vetésterülete, az előző években tapasztalt jövedelmezőség-csökkenés miatt, idén csaknem 20 százalékkal kisebb.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés