Fenntarthatóság

Innováció

A vadon élő növények és állatok tartják el a Föld népességének felét

A Földön jelenleg 7500 vízi gerinctelen- és halfaj, 31 ezer növény- és 1500 gombafaj, továbbá 1700 szárazföldi gerinctelen-, valamint 7500 kétéltű-, hüllő-, madár- és emlősfaj szolgálja közvetlenül vagy közvetve több milliárd ember megélhetését – derül ki az ENSZ ökoszisztéma-szolgáltatásokkal foglalkozó kormányközi tudományos-politikai platformjának (IPBES) friss jelentéséből.

A Guardian ismertetője szerint a tanulmány a legfrissebb tudományos eredmények, az őslakosok beszámolói és a helyi gyakorlatok alapján konkrét javaslatokat tesz arra, hogy miként használhatók fenntartható módon a természetes ökoszisztémák erőforrásai.

Az almadraba nevű ókori eredetű módszert használó spanyol tonhalhalászok az idei szezon végén június 23-án Cartagena partjainálFotó: LOYOLA PEREZ DE VILLEGAS MUNIZ/Anadolu Agency via AFP

A világ 132 országának gyakorlata alapján 85 szakértő által összeállított dokumentum szerint a levadászott, kihalászott, begyűjtött fajok 20 százaléka közvetlen táplálékforrás. Az ukrajnai orosz invázió miatt kialakult globális élelmezési krízis tükrében különösen aktuális, hogy a jelentés a vadvilág kiaknázásának fenntartható gyakorlatait is elemzi. A szerzők szerint ilyen a 2000-es évek elejére vészesen túlhalászott kékúszójú tonhal (Thunnus thynnus) védelmét szolgáló, nemzetközi természetvédelmi egyezményekkel megtámogatott programsorozat, amelynek köszönhetően hagyományos módszerekkel ma már újra halászhatóvá vált a faj Atlanti-óceáni állománya.

A jelentés szerint a mintegy 50 vadon élő faj 80 százaléka gyógyászati, energetikai, építőanyagipari, turisztikai, rekreációs és kulturális célokat szolgál – meghatározva a szegénységben élők 70 százalékának bevételeit.

A vadvilágra épülő globális üzletágak közül az IPBES szakértői a vadon élő növények, algák és gombák legális kereskedelmét említik, amely önmagában milliárd dolláros forgalmat generál évente. A természetvédelmi oltalom alá tartozó területek turisztikai hasznosítása még ennél is nagyobb falat: a nemzeti parkokat, rezervátumokat, tanösvényeket a pandémia előtti évben összesen 8 milliárdan keresték fel, az összforgalom pedig elérte a 600 milliárd dollárt.

Az IPBES-jelentés kitér a káros gyakorlatokra is, kiemelve az ipari léptékű halászatot és fakitermelést. A dokumentum felhívja a figyelmet arra, hogy jelenleg a Föld minden harmadik halászterülete túlhalászott, a tarvágások és az égetések miatt pedig  minden tizedik fafajt fenyeget a kihalás veszélye. A nemzetközi kis- és nagykereskedelem miatt különösen veszélyeztettek teljes fajcsoportok, így a kaktuszok és az orchidea-faj, az orvvadászat pedig 1341 vadon élő emlősfajt fenyeget eltűnéssel.

agrotrend.hu / Qubit, Vajna Tamás

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés