Fenntarthatóság
Innováció
A tiszta környezetre hívja fel a figyelmet a Smartbin kezdeményezés
Amikor a környezetvédelemért dolgozunk és fiataljaink kezdeményezéseiben láthatjuk megvalósulni környezetvédelmi céljainkat, akkor értelmet nyernek ez irányú törekvéseink – mondta az Agrárminisztérium környezetvédelemért felelős helyettes államtitkára pénteken Székesfehérváron, az önkéntes szemétszedési akció eseményén.
László Tibor Zoltán kiemelte, az Agrárminisztériumban folyamatosan dolgozunk környezeti nevelési programjainkon. Ezek a lépcsőzetesen egymásra épülő programok az óvodásoktól egészen a fiatal felnőttekig, az adott korosztály sajátosságainak megfelelő módszerekkel, élményeken és tapasztalatokon keresztül ismertetik meg a környezetvédelem fontosságát – részletezte.
A SmartBin szervezésében indított környezetvédelmi kezdeményezéssel a fiatalok figyelmét kívánják felhívni a hulladékgyűjtés fontosságára, amivel élhető marad a Föld a következő generációk számára is. A törekvés lényege, hogy minél többen felismerjék: egyenként, egyénenként minden egyes nap tehetnek a környezetükért. A helyettes államtitkár beszélt arról, hogy ez a környezettudatos szemlélet, amihez a SmartBin korábbi kezdeményezésben már a legmodernebb digatalizációs technológiát is felhasználták, generációkon keresztül épülhet be a családok gondolkodásába, döntéseibe, cselekedeteibe is, hogy egy élhetőbb örökséget adhassunk tovább a jövő nemzedéknek. László Tibor Zoltán kitért arra is, hogy a tapasztaltabb generáció tanítja a felnövekvő fiatalokat, ugyanakkor számos területen – mint például a környezetvédelem és a digitalizáció – a felnőttek tanulhatnak a gyerekektől.
A mai szemétszedési akció keretében a fehérvári Palotavárosi tavak, egy szabadidő- és kirándulópark környékét tették tisztábbá és hulladékmentesebbé az önkéntesek – hívta fel a figyelmet a helyettes államtitkár.
Az Agrárminisztérium aktív szereplője a természeti környezet megóvását segítő programoknak, az elmúlt időszakban az állami erdőgazdaságok már több mint 13500 köbméter kommunális hulladékot gyűjtöttek össze és szállítottak el az erdőkből a „Tisztítsuk meg az országot!” program keretében. Elsősorban a sűrűn látogatott kirándulóhelyek, turistautak mentén takarítottak, de utak és települések szélén is számos illegális hulladéklerakót számoltak fel. A kezdeményezésben részt vesznek a nemzeti park igazgatóságok is, összesen több mint 5000 m3 hulladéktól tisztították meg kiemelt természetvédelmi jelentőségű területeket, fokozottan védett fajok élőhelyeit.
A kormány illegális hulladéklerakás megszűntetésére tett törekvései között szerepel a Klíma- és természetvédelmi akcióterv részeként bevezetett Hulladékradar applikáció, amelyen bárki bejelenthet illegálisan elhelyezett hulladékot.
agrotrend.hu / Agrárminisztérium