Fenntarthatóság

Innováció

A nagy godák még tojásokon ülnek, a bíbicek már fiókákat vezetgetnek

A Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén már fiókáikat vezetgetik a bíbicek. Reményeink szerint idén a nagy godák is sikeresen költenek majd.

A nagy godák mind az európai mind a világállománya sajnálatos módon csökkenést mutat. Magyarországon a költőállomány nagysága főként a csapadék mennyiségétől függ, 80-320 pár között váltakozik. Fő költőhelyük a Hortobágy, a Kiskunság és a Dél-Alföld, de elvétve a Fertő-tó mellett is fészkelnek, írta a Körös-Maros Nemzeti Park.

Márciusban érkeznek, április végére kialakulnak a revírek, május első felében pedig már tojásokon ülnek. A többi partimadárhoz hasonlóan ők sem raknak nagy fészket, egyszerűen kiülik a földön a fészek helyét, majd kibélelik néhány fűszállal és rendszerint négy tojást raknak bele. A kotlási idő 14 napos, s nemcsak a tojók, hanem a hímek is kotlanak, bár utóbbiak kevesebbet, mert az ő elsődleges feladatuk az őrzés, a fészekaljak megvédése, azaz a dolmányos varjak, szarkák elkergetése.

Fotó: Palcsek István Szilárd

Földön fészkelő fajról lévén szó, a fiókák fészekhagyók. Általában május végén, egyszerre kelnek ki, s szinte rögtön útra is kelnek a közeli táplálkozóhelyek felé. A kardoskúti Fehér-tó környékén az utóbbi években a nagy godáknak nem volt sikeres költésük, mert az élőhelyek kiszáradtak. Idén azonban több a csapadék, így joggal reménykedhetünk abban, hogy sikeres lesz költésük. Többször is megfigyeltük, amint hangos kiáltásokkal kísért kemény harcokat vívtak a területekért. Ezekbe a csatákba nemcsak a hímek, hanem esetenként a tojók is bekapcsolódtak. Három helyszínen, a Fehér-tó közvetlen közelében, a barackosi vizes élőhelyen és a Lófogó-érnél összesen hat pár nagy goda foglalt revírt. Május 9-én, egy helyen már fészket is találtunk.

Fotó: Palcsek István Szilárd

A bíbicek jóval előrébb járnak, mint a nagy godák. Náluk április végén már kikeltek az első fiókák. A barackosi élőhely-rekonstrukción, a Lófogó-érnél és a Fehér-tó közvetlen közelében összesen 11 pár bíbic költött, egy részük már fiókákat vezetget. Míg a nagy godák a magasabb, addig a bíbicek az alacsonyabb füvű gyepeket kedvelik. A Sóstói Állattartótelep bekötőútja melletti kilátóból jól láthatók a bíbiccsaládok. Láttunk már 3 fiókás családot is, ami igen jó költési sikernek számít, a földön fészkelő madarakra ugyanis nagyon sok ragadozó leselkedik.

agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés