Fenntarthatóság

Innováció

A kakukk lépéselőnyben van a nádirigóval szemben

Április végétől már sokfelé felhangzik az Afrikából hazatérő kakukkok hangja. A közelben fészkeléshez készülődő nádirigók és vörösbegyek ekkor még nem sejtik, hogy hamarosan lehet, hogy pont az ő fészkükben landol majd egy kakukktojás. Hogyan tudja átejteni a kakukk a gazdamadarakat? És van olyan madárfaj, amelynek sikerült már túljárni a kakukk eszén?

A kakukknak évente két tojásrakási időszaka van, amelyek során a tojó 10-20 tojást is rak, köztudottan más madárfajok fészkébe – írta a Turista Magazin. A fészekparazita kakukk tojásait közel száz madárfaj fészkében megtalálták már, nálunk a nádirigó és a vörösbegy a két leggyakoribb gazdamadár, az előbbi a síkvidékeken, az utóbbi a hegyvidékeken.

Egy kakukkegyed mindig ugyanannak a fajnak a fészkébe csempészi a tojását. Hogy a gazdamadár ezt miért nem veszi észre? Mert a kakukk tojásai hasonlítanak az adott gazda tojásaira. Nemcsak színében, de méretében is, épp ezért van, hogy a kakukk magához képest meglehetősen kicsi tojásokat rak. Vannak olyan ügyes egyedek, amelyek álcázott tojásait még a kutatók sem ismerték fel.

Fotó: Adobe Stock

De nemcsak a kakukk alkalmazkodik a gazdához, ez fordítva is így van, a gazda tojásfelismerő képessége is javul az idők során.

A két faj evolúciós versenyfutásban van egymással, és a végén az nyer, aki gyorsabban tud fejlődni. A tövisszúró gébics például így tudott megszabadulni a kakukktól. A hetvenes évekig ez a madárfaj is jellemző gazdafaj volt, de a tojásfelismerő képessége gyorsabban javult, mint a kakukk tojásálcázó képessége, rendre kidobálta az idegen tojásokat, így egy idő után a kakukkok már nem is próbálkoztak ennél a fajnál. A nádirigók ebben kevésbé tehetségesek, ők a kakukktojásoknak átlagosan csak egyharmadát ismerik fel.

A kakukk egy fészekbe általában csak egy tojást rak, és úgy időzít, hogy az ő fiókája a többit megelőzve keljen ki. A kis kakukknak első dolga, hogy ösztönösen kilöki fészektársait a fészekből, így biztosítva, hogy a pótszülők figyelme csak rá irányuljon. Ha a kakukktojó egy fészekbe két tojást is tojt, az idősebb kakukkfióka a testvérét is kilöki. Bár a kakukkfióka hangja nem hasonlít a gazdamadár fiókáinak hangjára, mégis olyan hatást vált ki a szülőkből, ami arra ösztönzi őket, hogy fáradhatatlanul hordják neki a táplálékot. Ami nem kevés energiát igényel, a hamarosan pótszüleinél is nagyobb termetű kis kakukk ugyanis egymaga annyit eszik, mint amennyit egy egész fészekalj vörösbegy vagy nádirigó enne.

A kakukk sajátos tojásrakási szokásait már évezredekkel ezelőtt is ismerték, ennek ellenére a madár még ma is sok rejtélyt tartogat a kutatók számára.

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés