Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Fenntarthatóság

Innováció

“A globális felmelegedés kissé felszökik” – jön az El Niño

Hivatalosan is elkezdődött az El Niño, ami egy természetes, nem szabályosan ismétlődő éghajlati jelenség. A Klímapolitikai Intézet kutatója szerint az El Niño nincs közvetlen hatással az egész világ, így Magyarország időjárására sem.

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) június 8-án jelentette be, hogy eljött az El Niño időszaka. A jelenség a Csendes-óceán középső és keleti medencéjében évmilliók óta jelentkező éghajlati esemény – mondta az InfoRádiónak a Klímapolitikai Intézet kutatója.

Az El Niño-években a hideg víz áramlása gyengül vagy teljesen el is tűnik, mivel a Csendes-óceán középső és keleti részén a víz olyan meleg lesz, mint a Csendes-óceán nyugati részén. Van, hogy a keleti medencében a víz hidegebb, ekkor ekkor nagy mennyiségű hideg víz tör fel a mélyből, amit La Niña jelenségnek neveznek. Ha a melegvíz kiegyenlítődik, akkor pedig El Niño jelenségről – magyarázta a szakértő. A kettő között van egy normál, vagy semleges, ha úgy tetszik átmeneti időszak.

Fotó: Getty Images

Kovács Erik elmondta, hogy La Niña jelenség az elmúlt három évre volt jellemző, március elején szűnt meg. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az El Niño nem az egész világ, hanem elsősorban Dél-Amerika, Afrika, Óceánia és Ausztrália időjárás befolyásolja átmenetileg. A legfrissebb modellfutások alapján egyébként nem extrém, csak egy közepesen erős El Niñóra kell számítani, ami várhatóan 2024 közepéig tart.

„De ezek csak előrejelzések, és végül másként fog alakulni” – jegyezte meg.

A Klímapolitikai Intézet kutatója arról is beszélt, hogy a globális felmelegedés, tágabb értelemben az éghajlatváltozás is hatással van az El Niñóra, illetve a La Niñara. Előbbi éveiben jellemzően a globális felmelegedés kissé megszökken, köszönhetően annak, hogy a Föld vízkészletének egyharmadát adó Csendes-óceán középső és keleti medencéje az átlagnál melegebb. Mindez elsősorban Dél-Amerikában és Afrikában, valamint a Dekkán-félszigeten és Észak-Amerikában okoz az átlagosnál jóval melegebb időjárást. Bármilyen furcsa, az El Niño Európa időjárására azonban nem hat ki számottevően – mondta.

Vagyis Magyarországon nem kell tartani attól, hogy az El Niño miatt lenne aszály vagy szárazság. Ez nálunk alapvetően is természetes – tette hozzá Kovács Erik.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés