Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Fenntarthatóság

Innováció

A fecskefarkú pillangó lett az év lepkéje

Tavaly első alkalommal hirdette meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Lepkevédelmi Szakosztálya az Év Lepkéje szavazást, amire bárki leadhatta a voksát az interneten. A szavazás lezárult: 2023-ban hazánk egyik legikonikusabb nappali lepkéje, a fecskefarkú pillangó nyerte el a kitüntető címet.

Három jelöltre lehetett szavazni, amelyeket a kinézetük és a veszélyeztetettségük alapján válogattak be. A fecskefarkú pillangó 2155 (58%) szavazattal előzte meg a nagy éjjeli pávaszemet, valamint a fehérgyűrűs csüngőlepkét – írta a Turista Magazin. A fecskefarkú pillangó világszinten egy igen széles körben elterjedt faj; majdnem az egész északi féltekét benépesíti. Megtalálható Észak-Amerikában, Európában, Ázsiában, illetve Észak-Afrika egy kis részén. Hazánkban is országszerte elterjedt, bár a hegy- és dombvidékeken gyakoribb. Három nemzedéke áprilistól – melegebb években már márciustól – repül egészen szeptemberig.

Akár a kertünkben is találkozhatunk vele például a répa levelein vagy a kapron, köményen. Nem okoz jelentős kárt. A fecskefarkú pillangó száma itthon sajnos csökkenő tendenciát mutat, elsősorban az intenzív vegyszerhasználat miatt. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 10 000 Ft.

Fotó: Adobe Stock

Jellegzetes mintázattal rendelkezik, nehéz más fajjal összetéveszteni. Alapszíne általában halványsárga, de lehet fehéres is, valamint a tavaszi nemzedéknek lehet egészen kénsárga is. Szárnyain pirosas-narancsos szemre emlékeztető foltot, továbbá egy-egy faroknyúlványt látni, amelyek a nevét is ihlették. Ezek a lepke fejét (szemeit) és csápjait hivatottak utánozni, hogy az őt fogyasztó madarakat és ragadozó ízeltlábúakat megtévessze, azok figyelmét nem létfontosságú részeire terelje, így túlélve az esetleges támadásokat.

Külön érdekessége, hogy hernyója fiatalkorában madárürülékre hasonlít, így tud észrevétlen maradni a ragadozók előtt. Ha mégis veszély fenyegetné, feje mögül egy narancssárga szarvacska alakú szervet (osmeterium) ölt ki, amiből édeskés szagot áraszt, ezzel is jelezve támadójának mérgezőségét.

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés