Fenntarthatóság

Innováció

A bioenergia nélkülözhetetlen a klímavédelemhez

A bioenergiának a klímavédelemben betöltött szerepére hívta fel a figyelmet a Német Parasztszövetség (DBV) és az ágazat más szövetségei. A 2050-ig tartó időszakra vonatkozó klímavédelmi terv szeptember végén lezajló meghallgatása során a szövetségek kijelentették, hogy a bioenergia nélkülözhetetlen a klímavédelemhez, és bírálták a kormányt, hogy a Föld felmelegedésének korlátozására vonatkozó célok eléréséhez lebecsüli a biomasszában rejlő lehetőségeket.

Steffen Pingen a DBV szakterületi vezetője rámutatott arra, hogy a megújuló nyersanyagok és maradványok már ma is gazdaságok ezreiben járulnak nagymértékben hozzá a mezőgazdaság jobb klímamérlegéhez. Az állattartó gazdaságokból származó hígtrágya biogáz üzemekben történő nagyobb mértékű felhasználása véleménye szerint még „jelentős potenciált nyújt az üvegházhatás számokban kimutatható csökkentéséhez”. Emellett Pingen kritizálta, hogy a klímavédelmi terv jelenlegi formájában nem rögzíti kielégítő mértékben a mezőgazdaság különleges szerepét a táplálék biztosításában. Mindenekelőtt az nem méltányos, hogy a mezőgazdaságnak, egyedüli gazdasági szektorként 2050-ig merev kibocsátás csökkentési célt írnak elő, mondta Pingen.

Bernd Geisen, a Bioenergia Szövetség (BBE) ügyvezetőjének elmondása szerint Németországban az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértéke 2015-ben bioenergia nélkül még jelentősen a kormány által becsült 908 millió tonnás szint felett lett volna. Ezért szükségesnek tartja a fosszilis energiákról való gyors átállást. Ehhez az áram- és hőtermelés, ill. az üzemanyagok terén alkalmazható bioenergiára van szükségünk – hangsúlyozta Geisen.

Dr. Claudius da Costa Gomez, a biogáz szakszövetség (FvB) ügyvezetője a termesztett biomassza elhanyagolására figyelmeztetett, ahogy erre a környezetvédelmi minisztérium a klímavédelmi tervre vonatkozó tervezetében utal. Ha lemondunk a szántóföldről származó hazai energia hasznosításáról, és ezzel együtt az üvegházhatású gázok mennyiségének célul tűzött csökkentéséről, akkor ez az olaj és a szén nagyobb mennyiségű használatát jelentené, ami hozzájárulna bolygónk további felmelegedéséhez – figyelmeztetett da Costa Gomez. Dr. Rainer Schrägle, a Faenergia Szövetség (FVH) képviselője szerint ugyanez vonatkozik a német erdők biomassza potenciáljának kihasználására is.

A közlekedési szektort tekintve a szövetségek egy következetes kibocsátási kvóta kialakítása mellett szálltak síkra. A 2020-ig érvényben lévő kvótákat az eddig tervezetteknél gyorsabban és intenzívebben kellene emelni a klímára ható gázok csökkentésére irányuló valamennyi lehetséges intézkedés figyelembevételével. 

agrotrend.hu / raiffeisen.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés