Fenntarthatóság
Innováció
700 kilométert tett meg, s a Vértesbe érkezett egy szürke farkas Svájcból
Hihetetlen, de eddig már mintegy 700 kilométert vándorolt egy védett farkas, amely most a Vértesben bolyong: a svájci és osztrák állatvédők az állatra rögzített jeladóval követik az útját.
Egy svájci természetvédő egyesület osztotta meg a közösségi oldalán a lenyűgöző történetet: Feltehetően 2021-ben született Svájcban az a szürke farkas, amelynek testére az ottani természetvédőknek sikerült egy jeladót rögzíteni, s azóta nyomon tudják követni a védett állat vándorlását.
A fiatal hím farkasok – mint a svájci szakemberek írják – általában még ivaréretté válásuk előtt, azaz 22 hónapos koruk előtt, elhagyják a falkát és vándorlásba kezdenek, hogy saját territóriumot keressenek maguknak. A hosszú vándorlás tehát természetese, ám az M237 kóddal jelölt fiatal farkas 700 kilométeres útja során megúszta az autópályákat és közben nem csak országhatárokon, hanem számtalan folyón is átkelt. Amiként a jeladó alapján készült térkép is mutatja, Bécstől először északra indult a farkas, de aztán valamiért újra dél felé vette az irányt és valahol a Fertő-tó környékén érkezett meg Magyarországra. Most pedig Fejér vármegyében bolyong valahol a Vértesben vagy annak közelében.
A páratlan vándorlást Klébert Antal, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre is megosztotta a közösségi oldalon, s mint írja: A vadászatra jogosultak fokozott elővigyázatossággal járjanak el, ha pl. aranysakálra (Canis aureus), vagy kóbor kutyára helyezik a szálkeresztet. A faj lövés előtti beazonosítása a vadász felelősége. A szürke farkas hazánkban fokozottan védett állat (természetvédelmi értéke 250 000 Ft) elejtése, elpusztítása bűncselekménynek számít.
Az M237-es jelű farkas megtett útja egyébként még nem számít önmagában rekordnak, de már az egyik leghosszabb dokuentélt vándorlás. Vajon hol találja meg végleges otthonát a fiatal szürke farkas?
agrotrend.hu / FEOL, Házi Péter