Fenntarthatóság

Innováció

17 rétisasfióka kapott jelölőgyűrűt a Gemenci-erdőben

A legnagyobb európai sas víz közelében szeret költeni, nálunk a folyók mentén lévő galériaerdőket és idős tölgyeseket kedveli. Tavasz közepén-végén a fiókák már akkorára nőnek, hogy meg lehet jelölni őket gyűrűvel, és így nyomon lehet követni akár a teljes életútjukat.

A Gébics Természetvédelmi Egyesület, a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakemberei közösen gyűrűztek 9 fészekben 17 fiókát Gemencen és környékén, írta a Turista Magazin. A jelölőgyűrű segítségével könnyebb adatokat szerezni a madártani felmérésekhez, és jobban megismerhetjük ezeknek a madaraknak a szokásait, útvonalait.

A rétisasok már tél közepén megkezdik fészkük kialakítását, februárban pedig sokszor már tojásaikon ülnek. Egy fészekalj általában 1–3 tojásból áll, a fiókák pedig 40 nap kotlás után kelnek ki.

A költés alatt a hím eteti párját, majd miután a fiókák kibújtak a tojásból, három hónapig maradnak a fészekben. Amíg kicsik a fiókák, valamelyik szülő mindig őrzi őket. A szakemberek által felkeresett fészekaljak meglehetősen nagy szórást mutattak, csaknem 5 hetes különbség volt a legkisebb és a legnagyobb fióka között. Idén is volt egy olyan fészek, melyben 3 sasfióka nevelkedett.

Fotó: Facebook/Gébics

Az adatok az MME Madárgyűrűző Központjának adatbázisába is bekerülnek, de a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság erre rendszeresített adatbázisában egyéb adatokat is gyűjtenek. Így a mostani gyűrűzés során a fészekben talált táplálékmaradványokat is feljegyezték, dokumentálták. A fő táplálék a hal, melyet a mostani tartós dunai vízállásnál könnyen zsákmányul tudnak ejteni, és ezekkel a fiókákat sikeresen fel is tudják nevelni.

A rétisas rendszerint magas fákon költ, az emberi zavarást – főleg fészekfoglaláskor és a kotlási időszakban – nehezen viseli, a környezet állapotára rendkívül érzékenyek. Védelme a magyar természetvédelem kiemelt feladatai közé tartozik, hiszen ha a költés meghiúsul, másodköltésbe már nem kezdenek.

RÉTISAS

A legnagyobb európai sas, fokozottan védett. Élőhelyeinek elvesztése és a mérgezések miatt állománya az 1970-es években kritikus pontot ért el, hazai populációja azóta folyamatosan nő. Számát leginkább fészkelő- és táplálkozó területeinek zavarása, valamint megszűnése veszélyezteti leginkább. A hazai párok egész évben a fészek környékén tartózkodnak, a fiatalok pedig kóborolnak. Évente 500-700 rétisas érkezik hozzánk a Baltikumból a tél folyamán, ezek áttelelését a madarak etetésével segíthetjük. A rétisas természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.

agrotrend.hu / Turista Magazin

 

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés