Fenntarthatóság

Sokkal többet is tudhatnánk a méhekről

A teljes ökológiai rendszert felborítaná, ha a méhek és nélkülözhetetlen társaik eltűnnének; Albert Einstein egyenesen úgy vélte, ha a méhek kipusztulnak, az emberiség legfeljebb 4 évvel élheti túl őket. Beporzók nélkül teljesen eltűnne például a kávé, a kakaó vagy a csokoládé, de töredékére csökkenne az eper és a paradicsom termésmennyisége is. Gál Attila méhész, a Virágbéke Mézmanufaktúra alapítója szerint azonban a maga eszközeivel mindenki hozzá tud járulni a méhek védelméhez. Március 10-e a beporzók napja.

Számos egyéb más rovarfaj is nagyjából ugyanazzal foglalkozik, mint a posztméhek: beporozzák a növényeket és a virágokat. Gál Attila méhész, a Virágbéke Mézmanufaktúra alapítója az InfoRádióban azt mondta, a beporzók magyarországi helyzete még nem is annyira rossz, mint tőlünk nyugatabbra, például Franciaországban vagy Németországban, illetve akár az Egyesült Államokban.

“Bár itt is észrevehető az, hogy nagyon sok betegség felütötte a fejét, amire nem számítottunk, de jelenleg nincsenek veszélyben a méhek itthon Magyarországon” – vázolta.

Forrás: pixabay.com

Hogy milyen következményekkel járna, ha nagyságrendekkel csökkenne a hazai állomány, arról azt mondta, az élelmiszer-termelés gyökeresen megváltozna, elsősorban ez történne.

“Sokkal kevesebb olyan élelmiszerünk lenne, amit nem is gondolnánk egyébként, hogy a méhek közreműködése szükséges ahhoz, hogy elérhető legyen akár a boltok polcain. A növények körülbelül 70 százaléka, a gyümölcsök, a zöldségek rovarbeporzásúak a világon” – ecsetelte Gál Attila.

De mit tehet a hétköznapi ember, aki nem méhészkedik, hanem egyszerűen csak szeretné ezeket a kis élőlényeket segíteni?

“Ami a legeslegfontosabb, az a permetszer a visszaszorítása, tehát ha vannak gyümölcsfáink, gyümölcsösünk, olyan permetszereket használjunk, amelyek a természetben megtalálhatóak, tehát nem szennyezik a környezetet, illetve óvják a beporzókat. Ha mégis mindenképp ezeket a szereket szeretnénk használni permetezésre, akkor az esti órákban vagy napnyugta után, amikor a beporzók már a kaptárakban vannak” – hívta fel a figyelmet.

Azt is kérte, nyírjuk ritkábban a füvet, ami azt fogja eredményezni, hogy fel fognak jönni olyan virágok, például tavasszal az árvacsalán vagy a pongyola pitypang, amelyek a beporzók számára fontos elemek.

“A méhek elsősorban a saras, vizes területeket kedvelik, ha megszomjaznak, nem pedig a nagyon tiszta vizet. Ez is fontos számukra, hogy olyan környezetet biztosítsunk, ahol elérhető ez a fajta víz, és akár hanyagolhatjuk az éjszakai fénynek a felkapcsolását a kertünkben, ugyanis ez odavonzza a rovarokat az esti órákban.”

Amivel még megóvhatjuk a méheket, az az, hogy termelői mézet vásárolunk, ezáltal a magyar gazdákat, a magyar méhészeket támogatjuk, ami azt fogja eredményezni, hogy több méhcsalád lesz Magyarországon, így több beporzó is.

agrotrend.hu / infostart.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés