Fenntarthatóság

Az olajipari technológia teheti stabillá a zöldáram termelést

A horizontális fúrás az olaj- és gáztermelés drasztikus növekedését hozta. A technológia azonban a geotermikus energia területén is ígéretesnek mutatkozik.

A palaolaj felszínre hozását lehetővé tevő fúrási technológiák az olaj- és gáztermelés óriási növekedését hozták, de nagy szerepet játszanak a geotermikus energia fejlődésében is, ami akár 800 gigawattnyi áramtermelő kapacitást hozhat magával 2050-re, ami az Egyesült Államok és India jelenlegi együttes áramigényével egyenlő – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) pénteki jelentéséből.

A jelentés bemutatóján a szervezet főigazgatója, Fatih Birol elmondta, hogy a geotermikus energia megfelelő lehet az óriási adatközpontok ellátására is, hiszen stabil áramforrást biztosít – írja a Reuters.

A geotermikus energia stabil áramforrás lehet, szemben az időjárásfüggő megújulókkal

Szemben az időjárásfüggő megújulókkal, mint a nap- és szélenergia, a geotermikus energia megbízható, folyamatos ellátást biztosít, ám egyelőre állami támogatásra és jelentős beruházásokra van szükség a technológia fejlődéséhez. Azonban az IEA jelentése szerint

2035-re az ilyen módon termelt áram ára 80 százalékkal, megawattóránként 50 euróra csökkenhet, ami versenyképes más tiszta, stabil áramforrásokkal, mint a vízerőművek vagy az atomerőművek.

Noha az érkező Trump-adminisztráció az olaj- és gáztermelés felpörgetését célozza és visszafogná a zöldáram-termelés támogatását, Birol szerint ez nem állítja meg a geotermikus energia terjedését. Azonban a technológia terjedéséhez a globális beruházásoknak 2035-re meg kellene haladniuk az ezermilliárd eurót, és 2050-re el kellene elérniük a 2800 milliárd eurót, aminek a háromnegyedének az áramtermelést kellene szolgálnia.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés