Hírek

Vincze Máté: a tájházak a sokszínű magyarságot fejezik ki

A magyarországi tájházak és a tájházszövetség a rendkívül sokszínű és soknemzetiségű, “sok kulturális gyökérből egy fává növő” magyarságot fejezik ki – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a Somogy vármegyei Ötvöskónyiban pénteken.

Vincze Máté a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetségének XXI. Országos Szakmai Konferenciáján fantasztikusnak nevezte a magyarországi tájházak hagyományait, emlékeztetve hallgatóságát arra, hogy az első tájház Petőfi Sándor kiskőrösi szülőháza volt, amelyet Jókai Mór nyitott meg.

Forrás: pixabay.com

Arra hívta fel a figyelmet, hogy a tájházak vezetői számára óriási a tét, mert ők őrzik az egyediséget és az egyediség értékét a 21. század kicsit szürke, globalizálódó világában.

A helyettes államtitkár az aradi vértanúk közelgő emléknapjára utalva kiemelte, hogy sok közös kulturális vonulat van az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, valamint a tájházszövetség munkája között.

“A 13 vértanú mögött 130 kivégzés, több ezer bebörtönzött és 50 ezer kényszersorozott szabadságharcos története van Magyarország minden tájáról, Magyarország minden szegletéből, és ez a rendkívül sok eltérő nemzetiség, eltérő kulturális hagyomány mégis egy együtt dobbanó szívvé vált a szabadságharcban.”

– fogalmazott Vincze Máté.

Hozzátette, a tájházszövetség is rendkívül sokszínű, sokféle nemzetiséget, sokféle hagyományt ölel föl, de mégis, amikor képviselőik találkoznak, “akkor ez egy irányba húz és egyfajta magyar identitást, kulturális örökséget határoz meg”.

A tájházak sokszínűsége is mérhető a szabadságharcban részt vevők sokszínűségéhez, Magyarországon 650, a Kárpát-medencében további 300 magyar tájház található – jegyezte meg.

Vincze Máté szavai szerint számos vértanú a mai tájházakhoz hasonló épületekből indult harcba a magyar szabadságért, vállalta a halált, hagyta ott tárgyait, családját, kulturális örökségét és nyomát.

A helyettes államtitkár közölte, a magyar tájházak kiváló példák arra, hogy egy közösségnek milyen “sokféle rétegű” identitása van – családi, nemzeti, magyar, nemzetiségi, európai – és milyen sokféle dolgot tapasztalhatunk egy tárgyban, kovács- vagy méhészműhelyben, tisztaszobában.

Ezt a hagyományt élteti, tartja életben, fejleszti a tájházszövetség már több mint két évtizede, módszertani útmutatással és jó példák megosztásával segíti a régebben még bezárt, rapszodikusan látogatható, kulcsosház jellegű intézményként álló tájházak közösségi térré válását.

A Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetségének kétnapos konferenciáján kihirdették, hogy idén az Orfűi Malmok kapta az Év Tájháza díjat.

Az elismerést 2004 óta annak a tájháznak a fenntartói vehetik át, akik példaértékű tevékenysége hozzájárul a magyarországi és Kárpát-medencei népi építészeti értékek és a hozzájuk kapcsolódó hagyományok megőrzéséhez, széles körű megismertetéséhez, újra megéléséhez.

A tájházszövetség honlapja szerint az Orfűi Malmok a Baranya vármegyei település Vízfő-forrásának közelében épültek, ma is látható formájukból a 20. század elejére jellemző „modern” malomtechnológia ismerhető meg.

Az épületegyüttest a malom melletti, szintén hagyományos építészeti értéket képviselő lakóház az egykori molnárlakás, istállóspajta, szabadkéményes nyári konyha, kocsiszín egészíti ki.

A malomszerkezetek helyreállítási munkájában a Pécsi Malomipari Vállalat és munkatársa, Füzes Antal vállalt úttörő szerepet, aki fiával, Füzes Péterrel az 1990-es évek elejére működőképessé tette a malmot. A család munkáját ma Füzes Péter lányai, Füzes Kata és Füzes Petra folytatja, kiteljesítve és megújítva a malomipari hagyatékot.

A szabadtéri múzeum a 2016-ban történt rekonstrukcióban papírmalommal, majd 2021-ben Pajtapékséggel, Sütiműhellyel bővült, a Garat nevű fogadóépület idén nyáron újra megnyílt és a legkorszerűbb szolgáltatásokkal Baranya kiemelt turisztikai és ismeretátadó helyszínévé tette az intézményt.

Az Orfűi Malmoknál a tervek szerint egy kanalas malom épül a jövőben.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés