Hírek

Újabb mesterképzésekkel erősít a Mezőgazdasági Kar

Igazodva a munkaerőpiaci elvárásokhoz és az alapképzésben végzett hallgatók igényeihez, 2024. februárjától a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara keresztféléves indulással a már meglévő Vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzési szak mellett új mesterképzési szakokat is indít. Idén először az új Környezetgazdálkodási agrármérnöki, a Növényorvosi, illetve a Természetvédelmi mérnöki mesterképzési szakok közül is választhatnak a továbbtanulni vágyók.

A Környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterképzési szakot azoknak ajánljuk, akik elsősorban a környezeti kérdések iránt érdeklődnek. A végzett szakemberek feladata a képzés elvégzése után többek között az önálló, környezetszemléletű gazdálkodás, a korszerű mezőgazdasági technológiák alkalmazása, fejlesztése, az agrár- és környezetvédelmi szakigazgatási alap- és irányítói feladatok ellátása lesz. A megfelelő gyakorlat elsajátítását követően a végzett hallgatók képesek lesznek a regionális és határokon átnyúló agrár- és környezeti konfliktusok kezelésére, megoldási javaslatok kidolgozására és kivitelezésére – mondta Dr. habil. Komarek Levente, az SZTE Mezőgazdasági Kar oktatási dékánhelyettese.

A természetes, biológiai alapú környezetvédelmi technológiák tervezése, fejlesztése, kivitelezése és ellenőrzése is a végzett Környezetgazdálkodási agrármérnök feladatkörébe tartozhat. A végzett hallgatók képesek lesznek a vállalatok környezetirányítási rendszerének kidolgozására, vagy a települési környezetgazdálkodási és hulladékgazdálkodási feladatok tervezésére, irányítására, az agrár-környezetgazdálkodási célprogramok térségi, települési és birtokszintű adaptációjára, tervezésére, valamint szaktanácsadásra, sőt ellenőrzésre is – tette hozzá az oktatási dékánhelyettes.

Új MSc szakunk továbbá a Növényorvosi mesterképzési szak – mondta Dr. habil. Komarek Levente. Akik ezt elvégzik, ismerni fogják a növények termesztésének kockázati tényezőit, köztük a károsító szervezeteket, és megjelenésük esetén a gazdasági kár megelőzése, elhárítása érdekében a növényvédelem eszköztárából választhatnak hatékony, preventív és egyben a legkisebb környezeti és humán egészségügyi kockázatot jelentő integrált védekezési módszereket. A növényorvosoknak folyamatosan meg kell újítaniuk tudásukat, innovatív eljárásokat kell befogadniuk és alkalmazniuk, figyelembe véve a kapcsolódó közösségi és stratégiai célokat – fogalmazott az oktatási dékánhelyettes.

A tanulmányaikat sikeresen befejezők elhelyezkedhetnek a közigazgatásban, mezőgazdasági vállalkozásoknál, illetve irányíthatják saját gazdaságukat, vagy vállalkozóként is tevékenykedhetnek, sőt, szaktanácsadási tevékenységet is végezhetnek – foglalta össze Dr. habil. Komarek Levente.

A Természetvédelmi mérnöki mesterképzésünk szintén új, az ezt sikeresen elvégző hallgatók a természetvédelmi elvek és előírások hatékony érvényesítésén dolgozhatnak hazánkban és külföldön egyaránt – ismertette Dr. habil. Komarek Levente.

A természetvédelem szakterülete tervezési, szervezési, ellenőrzési és irányítási feladatokat is magában foglal. A végzettek elhelyezkedhetnek a közigazgatásban, a civil szervezeteknél, a természetvédelmi, vad- és halgazdálkodási szerveknél, vagy vállalhatnak szerepet például vadasparkokban, állat- és növénykertekben, múzeumokban és más, bemutató intézményekben. Emellett irányítóként vehetnek részt a természetvédelem területén tevékenykedő, mezőgazdasági és erdőgazdálkodási vállalkozások működtetésében.

Végül, de nem utolsó sorban a negyedik képzésünk a jelenleg is futó Vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzési szakunk, amelyet azoknak ajánlunk, akik a vidékfejlesztés iránt érdeklődnek, a feladatuk a vidékfejlesztési programok tervezése. Ezek a szakemberek részt vesznek a gazdálkodási és kereskedelmi folyamatok integrálásában. Emellett a mezőgazdasági termelés területén olyan tervezési, szervezési, irányítási, fejlesztési, kutatási feladatokat végezhetnek, amelyek segítenek a vidéki gazdaságok működésének fejlesztésében, az életszínvonal javításában és nem utolsó sorban a különböző erőforrások kihasználásában. A végzett vidékfejlesztési agrármérnökök részt vehetnek az önkormányzatok vidékfejlesztéssel összefüggő feladatainak az ellátásában is – mondta az SZTE Mezőgazdasági Kar oktatási dékánhelyettese.

Mesterképzési szaktól függően jelentkezhetnek hozzánk nemcsak az agrár-, hanem a természettudományi, a társadalomtudományi, a gazdaságtudományi és a műszaki képzési területeken BSc diplomával rendelkezők is.

Valamennyi mesterképzésünket meghirdetjük önköltséges és állami ösztöndíjas formában is. A képzések többségét nappali és levelező tagozaton is elindítja a Mezőgazdasági Kar, ez alól csak a Növényorvosi mesterképzési szak jelent kivételt, ezt ugyanis, a nagyfokú gyakorlatorientáltság miatt csak nappali tagozaton hirdetjük meg. A képzési idő valamennyi képzési forma esetében négy félév.

Az új MSc szakok megismertetése érdekében az SZTE Mezőgazdasági Kar 2023. október 13-án Nyílt Napot is szervezett, amelyet reggel 9.00 órai kezdettel a Kar Andrássy úti épületének Sófalvy előadótermében tartottunk meg.

A jövő februárban, keresztfélévben induló mesterképzésekre kizárólag a www.felvi.hu e-felvételi felületén lehet jelentkezni, a szükséges dokumentumokat is itt kell majd feltölteni.

A jelentkezési felület várhatóan 2023. október 15-én nyílik majd meg, a jelentkezési határidő pedig november 15-e. Tehát egyhónapos jelentkezési idő áll majd a felvételizők rendelkezésére.

Dr. habil. Komarek Levente hozzátette, az érdeklődők honlapunkon bővebb információkat találhatnak az SZTE MGK mesterképzési szakjairól (https://mgk.u-szeged.hu/oktatas/kepzesek/szte-mgk-mesterkepzesek), de bátran fordulhatnak kérdéseikkel telefonon (06-62-532-990) a Kar Tanulmányi és Továbbképzési Osztályának munkatársaihoz is, továbbá e-mailben is kaphatnak tájékoztatást (felveteli.mgk@szte.hu).

agrotrend.hu / allattenyesztok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés