Hírek
Két vármegyében visszavonják a tűzgyújtási tilalmat
Korábban az egész országot érintő kánikula miatt a hatóságok Magyarország teljes területén tűzgyújtási tilalmat rendeltek el. Azonban 2024. szeptember 11-től Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben visszavonják a tűzgyújtási tilalmat. A többi vármegyében és Budapesten továbbra is tűzveszélyes időszak van érvényben.
Az elmúlt 24 órában Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben a lehullott csapadék elérte az erdő avarszintjét, és átnedvesítette az 1, valamint 10 órás holt biomasszát is, melynek hatására csökkent a tűzkockázat. A Tűz Időjárási Index szerint az éghető könnyű biomassza olyannyira átnedvesedett, hogy az már nem jelent tűzveszélyt.
Ugyanakkor a többi vármegyében és Budapesten a lehullott csapadék mennyisége a korábbi aszályos időjárás miatt nem volt elegendő a tűzkockázat megszűnéséhez: a kiszáradt talajok elszívják a nedvességet és a nappali felmelegedés is jelentős. A hétvégi csapdékzóna várhatóan az egész országra elegendő mennyiségű áztató esőt hoz magával.
A fentebb felsoroltakat mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) egyetértésével, 2024. szeptember 11-től Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben visszavonja a tűzgyújtási tilalmat, valamint a további 17 vármegyében és a fővárosban fenntartja a korábban meghirdetett tűzveszélyes időszakot.
A Nébih kéri a lakosságot, hogy a cigarettacsikkeket ne dobják el, mert azok az útmentén lévő növényzetet felgyújthatják. Kulcsfontosságú, hogy belterületen se gyújtsanak nagy lángmagasságú tüzet, mert a füsttel felszálló égő zsarátnokok több száz méterre is tüzet okozhatnak.
A tűzgyújtási tilalom során a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében egyaránt tilos tüzet gyújtani. A korlátozás alatt a tűzgyújtás szintén nem engedélyezett a kijelölt, kiépített erdei tűzrakóhelyeken sem.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu oldalon olvashatnak.
Agrotrend.hu/ Nébih