Hírek
Idén jelentősek voltak a viharkárok
A szélsőségessé váló időjárás miatt a hagyományos viharszezonon kívül is lehetnek komolyabb károk.
A tavalyi év után az elmúlt évtizedben az idén másodszor lépte át a tízmilliárd forintot biztosítók kárrendezése a viharszezonban; az elmúlt két év nyári időjárása majdnem annyiba került a társaságoknak, mint a 2016-2020 közötti öt év, összegezte az MTI-hez elkutatott elemzésében a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).
A májustól augusztus végéig tartó viharszezonban az idén a biztosítók lakásbiztosítási szerződések alapján több mint 86 ezer bejelentésre 10,3 milliárd forintot meghaladó összeget fizettek már ki, vagy tartalékolnak kárkifizetésekre.
“Ez 3 milliárd forinttal és húszezer bejelentéssel kevesebb, mint 2023 azonos időszakában. Ugyanakkor 2010 óta, amióta a Mabisz összesíti az erre az időszakra eső káradatokat, a tavalyin kívül csak a kiinduló, súlyos árvizekkel társított évben kellett mélyebben a zsebükbe nyúlniuk a társaságoknak.”
– fogalmazott a Mabisz, és kiemelték, hogy a vizsgált tizenöt év alatt a lakásbiztosítási területen a káresetek összesített száma meghaladta az 1,68 milliót, a teljes kárösszeg pedig a 133 milliárd forintot. Ebben az összesítésben nincsenek benne a mezőgazdasági károk és az időjárás miatt az ipari létesítményekben, közintézményekben keletkezett rongálódások.
Az idén a legtöbb bejelentés június első napjaiban futott be, valamint a július 17-i viharokhoz köthető.
A Mabisz arra számít, hogy a szélsőségessé váló időjárás miatt – csakúgy, mint tavaly – a hagyományos viharszezonon kívül is lehetnek komolyabb károk, például a dunai árvízhelyzet függvényében.
A bejelentések zöme Budapest mellett Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéhez, valamint Debrecen, Hajdúszoboszló, Nyíregyháza, Dunakeszi és környékéhez köthető. – részletezték, és kiemelték, hogy a jégverés okozta károk sokkal jelentősebbek voltak, mint az elmúlt években.
A Mabisz összefoglalójából kiderült, hogy a viharokat illetően a százhúszezer forint körüli átlagkár nagyjából megfelel a tavalyinak, ugyanakkor húsz-negyven százalékkal haladja meg a három-négy évvel korábbiakat.
agrotrend.hu / Sokszínű Vidék
Fókuszban
Egyre többen foglalkoznak idehaza cukorrépa termesztésével
Lassan befejeződik a cukorrépa betakarítása. A termésátlaggal elégedettek lehetnek azok a termelők, akik öntözték a növényt, ezért ezeken a helyeken...
Fókuszban a közvetlen termelői értékesítés erősítése
Napjainkban kiemelt kérdés életünk minden területén a fenntarthatóság. Gazdasági és társadalmi szempontból ehhez jelentősen hozzájárul azoknak az élelmiszer-ellátási láncoknak a...
Íme az ökológiai búza fajtatesztek négy éves összegzése
Annak érdekében, hogy az ökológiai termelés sikeres legyen és hogy támogassuk az ökogazdálkodásra való átállást, fontos, hogy a termelők megfelelő...
Kézikönyv jelent meg az AKG támogatási kérelem beadásával kapcsolatban
Az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) felhívása alapján 2025. január 1.-től indul az új 5 éves kötelezettségvállalási időszak a feltételeknek megfelelő gazdálkodók...