Hírek
Idehaza egyedülálló az év pezsgője verseny
Kizárólag hagyományos eljárással és hazai alapanyagból készült pezsgők nevezését várja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége által életre hívott az országban egyedülállónak számító Év Pezsgője versenybe. A szövetség a tavalyi első rendezvény sikerén felbuzdulva határozta el, hogy ezentúl évente kiírja a versenyt, a győztes pezsgővel pedig a MÜPÁ-ban megtartott Magyar Vállalkozók Napján az díjátadó alkalmából találkozhatunk. A Országos Év Vállalkozója kitüntetések mellett a nyertes pezsgőt is hazavihetik a díjazottak és meghívott vendégek.
Munkában a zsűri a tavalyi eseményen
Egy valamit magára adó borászat ma már pezsgőt is készít. Napjainkban ugyanis nem csak az év bizonyos, meghatározó időszakaiban, hanem egész évben szokássá vált a pezsgő fogyasztása – így van ez például a Balatonnál is, ahol a nyári szezonban is szépen fogy a pezsgő. A balatoni borászatok pedig alkalmazkodnak is ehhez a megnövekedett igényhez azzal, hogy pezsgőt is készítenek.
Magyarországon ötven olyan komolyabb pezsgőkészítő üzem van, melyek között egyaránt megtalálhatók a kisebb manufaktúrák és a nagyobb, tradicionális cégek is. Rájuk is számítanak a nevezés során a szakértők. Mátrai Zoltán, a VOSZ Agrár Tagozatának elnöke a tavalyi, első kiírást olyan próbálkozásnak nevezte, amellyel felmérték, hogy hogyan néz ki a piac. Mint hozzátette, végül jól sikerült a verseny, hiszen egy dél-balatoni pezsgő lett a győztes és bebizonyosodott, hogy a kisebb, kevésbé ismert pezsgő is lehet befutó. A nyertes pezsgő pedig eljutott az ország minden szegletébe, lehetőséget teremtve a készítőnek nemcsak bemutatkozásra, de a pezsgőjének kóstolására.
-A pezsgő zsűrizése eltér a borétól, ami azonban hasonló a kettő között, az a pontozás, csak mások a szempontok: gyöngyözőség, színárnyalat. Szerencsére vannak pezsgőszakértők, akik a zsűrizésben segítenek. De mivel egyre több borászat foglalkozik pezsgő készítésével, ezért a borászok is szépen lassan kiképezik magukat. Az biztos, hogy másmilyen szakértelem kell hozzá, sokkal kevésbé az illatoknak a különböző szerepét vizsgálják, inkább azt elemzik, hogy az íz milyen hosszan tart. Nemzetközi zsűrizési szempont alapján történik minden, de nyilván egy borhoz értő bíráló is képes megtanulni ezt, csak minden gyakorlat kérdése -összegezte Mátrai Zoltán.
Bebizonyosodott tehát, hogy a kisebb gazdaságokban is lehet eredményesen pezsgőt készíteni, eddig ugyanis, ha a pezsgő a látókörünkbe került, akkor mindenkinek a szeme előtt a nagy, tradicionális vállalatok jutottak az eszébe. A VOSZ szakemberei több kisebb vállalkozás pezsgőjét kóstolták és jók voltak a visszajelzések. A pezsgő alapborból készül, de azt nem lehet sokáig szakmailag manipulálni, mert amíg a bor készítésének a menetét könnyen figyelni lehet, és be lehet avatkozni a folyamatokba, addig a pezsgőnél ez nem lehetséges. Ha palackba kerül, akkor onnantól kezdve nagy beavatkozásokra nincs lehetőség.
Idei évben a beküldési határidő szeptember 30. és október 2-án lesz az első zsűrizés a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetében, amely felvállalta az Év Pezsgője feletti védnökséget. A következő fontos dátum október 8-a, amikor a döntőbe jutott pezsgők zsűrizése következik, melyben már a szakértők mellett bekapcsolódik a VOSZ elnöksége is.
Mátrai Zoltán, mint agrár tagozati elnök szerint örömteli, hogy a szövetség munkaadói érdek képviseletet mellett nyitott az új ötletek támogatásában és lehetőséget teremtett, hogy a szokásos bor és pálinka verseny mellett különlegességként pezsgőverseny is legyen hazánkban.
2023-ban az országos gyűlés megszavazta, hogy minden december első péntekje a „Magyar Vállalkozók Napja” jeles napja, a vállalkozók és a vállalkozások elévülhetetlen érdemeit és mindennapos értékteremtő munkáját elismerendő. Külön megtiszteltetés, hogy a VOSZ Év Pezsgője minden évben ezen a jeles napon debütál és részese lehet az ünneplésnek.