Hírek

Ezt a két hatóanyagot tilthatja be az Európai Unió

Két növényvédő szerre vonatkozó javaslattervezetet nyújtottak be a múlt héten Brüsszelben ülésező Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának (SCoPAFF). A flufenacet a parlagi ecsetpázsit elleni gyomirtó szerek fontos hatóanyaga. A flutolanilt gombaölő szerként használják a burgonyában.

Forrás: pixabay.com

Az Európai Bizottság javaslattervezetében megállapítja, hogy egyik hatóanyag sem felel már meg az engedélymegújítás kritériumainak. A flufenacet esetében az indokok között szerepel, hogy endokrin rendszert károsító tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek negatív hatással vannak a hormonháztartásra.

A flutolanil esetében az Európai Bizottság azt kifogásolja, hogy hiányosak a rendelkezésre álló adatok, emiatt bizonytalanságok vannak a kockázatértékelésben, bár az EFSA nem azonosított kritikus területeket a hatóanyaggal kapcsolatban.

Örök vegyi anyagok

Mindkét hatóanyag esetében az Európai Bizottság rámutat, hogy bomlástermékként trifluorecetsav (TFA) keletkezik. A TFA a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS) közé tartozik, amelyeket örök vegyi anyagoknak is neveznek, mert nagyon nehezen bomlanak le.

Ezek mesterségesen előállított vegyi anyagok (több mint 4700-féle), amelyeket széles körben használnak. Közös jellemzőjük, hogy a szén és a fluor atom közötti kémiai kötést tartalmaznak, amely az egyik legerősebb ilyen kötés.

Emiatt ezek a vegyületek nagyon ellenállók, és csak igen nehezen bomlanak le, és idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben. Súlyos egészségkárosító hatásokkal hozzák őket összefüggésbe, beleértve a meddőséget, a magas vérnyomást és egyes rákos megbetegedéseket is.

Mi várható ezután?

Az Európai Bizottság flufenacetre és flutolanilra vonatkozó javaslattervezetei nem kötelező érvényűek. Az uniós tagállamok képviselőinek először meg kell vitatniuk és szavazniuk kell a javaslatokról, mielőtt véglegesen visszavonnák a hatóanyagok engedélyének megújítását. Ezért valószínűleg még több hónapba telik, mire a rendelet elfogadására sor kerülhet.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés