Hírek

Debreceni Egyetem: a vízgazdálkodás fejlesztéséről és az öntözéses mezőgazdaság helyzetéről

A települési és területi integrált vízgazdálkodás fejlesztési lehetőségeiről, a csökkenő talajvízvízkészletek rehabilitációjáról és pótlásáról, valamint az öntözéses mezőgazdaság helyzetéről volt szó a Debreceni Egyetem MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete által szervezett országos konferencián. A víz világnapjához kapcsolódó csütörtöki rendezvényen a Debreceni Egyetem és a szakmai szervezetek közös állásfoglalás kidolgozását kezdték meg.

Forrás: Debreceni Egyetem

– A vízgazdálkodás nemzetközi, globális területeket érintő téma és a klímaváltozás miatt is kiemelt prioritást élvez. A Debreceni Egyetem agrárkarának szerepe, hogy oktatási, kutatási tevékenységünk mellett moderátori szerepet vállaljunk a szakma, a mezőgazdaság, a vízügyi ágazat és a döntéshozók között. A célunk, hogy a konferencia révén egy olyan szakmai anyagot állítsunk össze, amely segíti a további vízügyi fejlesztéseket és a szakmai döntéseket – mondta a tanácskozás megnyitóján Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) dékánja.
A Debreceni Egyetem a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium tagjaként a települési és területi vízgazdálkodást koordinálja.

– A nemzeti laboratóriumi hálózatban, 11 konzorciumi partnerünkkel konkrét megoldásokat, cselekvési terveket próbálunk meg kidolgozni a vízgazdálkodást érintő problémákra. Térségünkben a Tisza-Körös völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer (TIKEVIR) az a speciális vízgazdálkodási régió, ahol a víz kormányzását, átvezetését és tározását, a vízhasználat valamennyi formáját együttesen meg tudjuk valósítani. Európa egyik legnagyobb összefüggő, 15 ezer négyzetkilométeres vízgazdálkodási rendszere a kidolgozott elméleti és gyakorlati megoldások révén az ország más területein is referenciaként, mintául szolgálhat a hatékonyabb vízügyi struktúrák megújításához, illetve kidolgozásához – hangsúlyozta Tamás János, a Debrecen Egyetem MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet igazgatója.

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője kiemelte: a térség hazánk azon területei közé tartozik, amelynek vízkészlete folyamatosan csökken, éves szinten átlagosan 3-5 centimétert süllyed. A klímaváltozás miatt továbbá egyre kevesebb a beszivárgó csapadék mennyisége is. Az aszálykár nagysága minden évben az árvízi, illetve belvízi kár többszöröse.

– Feladatunk, hogy megállítsuk a vízkészletek csökkenését. Ki kell dolgoznunk azt, hogyan tudnak még hatékonyabban hozzájutni az igénylők, mint az agrárium – az öntözés révén – vagy a környezetvédelmi területek – a holtágak vízpótlása kapcsán – a vízkészletekhez. A 2022-es rekord méretű, csaknem ezer milliárd forintos kárt okozó aszály megmutatta számunkra, hogy a TIKEVIR-rendszer felújítása és bővítése elkerülhetetlen – emelte ki Láng István.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke kijelentette: a vízgazdálkodási rendszerek fejlesztése a gazdálkodók és az állam közös érdeke, feladata. A hazai nagy folyók vízhozama az elmúlt tíz évben jelentősen csökkent, a Tiszában 30 százalékkal kevesebb víz érkezik hazánkba. Ez a felszíni vízhiány pedig a felszín alatti víztesteket is emészti.

– A talaj a legjobb és legnagyobb víztároló rendszerünk. Jelenleg a termőterületek két százalékát öntözzük. A tervezett fejlesztések mellett is fel kell arra készülnünk, hogy a területek 90 százalékán csapadékvíz-gazdálkodást fognak folytatni. A gazdálkodókat éppen ezért érdekeltté kell tennünk a víz megtartásában, hiszen az nemcsak mezőgazdaság szempontból engedhetetlenül fontos, hanem a terület mikroklímájára nézve is. Hazánkban 50 ezer folyamkilométer csatorna van, amennyiben ezeket feltöltve tartanánk, akkor mintegy 300 ezer hektárnyi földterület öntözésére lenne potenciálisan lehetőség, továbbá 1,2 millió hektárnyi termőterületen tudnánk a termésbiztonságot pozitívan befolyásolni – ismertette Győrffy Balázs.

Kósa Lajos országgyűlési képviselő előadásában a települési vízgazdálkodás és a társadalmi, lakossági igények kielégítésének dilemmáiról beszélt, a megfontolt várostervezést, az épített környezet kialakítását, valamint a lakosság vízgazdálkodáshoz kapcsolódó tudatos szemléletváltásának fontosságát hangsúlyozta. Mint mondta: a természeti erőforrásokkal kapcsolatos döntések nem lehetnek politikai kampányok és divattémák áldozatai.

Forrás: Debreceni Egyetem

– A Debreceni Egyetem és Debrecen város gyümölcsöző szakmai együttműködésének eredménye a Zöld Kódex, hazánk példaértékű városi zöldítési programja. Az ehhez kapcsolódó Környezeti Ellenőrző Rendszer 24 órában monitorozza a kijelölt refencia helyeken a víz, a levegő, a talaj és a biodiverzitás változásait. Az egyetem szakembereinek tudásháttere a mesterséges intelligencia bevonásával is segíti, hogy Debrecen hatékony és eredményes környezetvédelmi munkát végezzen – fejtette ki Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere a település zöld programjának bemutatása kapcsán.

Rajkai Kálmán akadémikus előadásában kiemelte: a régió talajainak vízkészlettározó funkciója egyre nagyobb szerepet kap az alföldi tájak sokszínű ökológiai vízgazdálkodásában. Meghatározó a jövőben a szikesedés problémájának kezelése.

– A környezeti, gazdasági és társadalmi számítógépes modellek kapcsolata lehetővé teszi a vízgazdálkodási döntések komplex kockázati értékelését a döntéshozók számára – tette hozzá Fehér János, a Debreceni Egyetem címzetes egyetemi tanára egy nemzetközi projekt eredményei alapján.

A csütörtöki vízügyi konferencián a Debreceni Egyetem és a szakmai szervezetek közös nyilatkozat kidolgozásába kezdtek. A deklaráció a területi és települési integrált vízgazdálkodás TIKEVIR-re vonatkozó legfontosabb kérdéseit érintő szakmai állásfoglalás lesz.

agrotrend.hu / Debreceni Egyetem

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés