Hírek

Vasárnapi medve-les a Budakeszi Vadasparkban

Vajon tartja még magát a tél, vagy már közeledik a tavasz? Erre a kérdésre kaphatnak választ a látogatók február 2-án, vasárnap a Budakeszi Vadasparkban, ahol kiderül, a barlangjukból előbújó medvék meglátják-e saját árnyékukat, és visszamennek aludni, vagy a tavaszt várva elindulnak táplálékot keresni.

Február 2-ához, gyertyaszentelõ napjához több szokás, hagyomány is kapcsolódik. Ezek közül az egyik legismertebb, hogy ha a téli álmából frissen ébredõ medve kijön a barlangjából, és a napos idõnek köszönhetõen meglátja az árnyékát, attól megijedve visszabújik a barlangba, mert még hosszúnak ígérkezik a tél. Viszont ha felhõs, borús idõre ébred, akkor elindul táplálék után, ami azt jelzi, hogy hamarosan vége a télnek és beköszönt a tavasz. 


fotó: Budakeszi Vadaspark/Surányi Linda

Vajon a Budakeszi Vadaspark két mackója, Romulus és Tibor meglátja az árnyékát? Milyen hosszan és miért alszanak a medvék téli álmot? A medve-les alkalmával szó esik a valódi téli álmot alvó sünökrõl és pelékrõl is, akiket vackaikban a délutáni kisragadozó etetés alkalmával is megtekinthetnek az érdeklõdõk. 

A Medve-les részletes programja:

11:00: Idõjós állatok – elõadással egybekötött medve látványetetés

13:00: Idõjós állatok – elõadással egybekötött medve látványetetés

15:00: Kisragadozó etetés

A programok a belépõ árán felül ingyenesen látogathatók.

Honnan ered az idõjós medve hagyománya?

Sokan úgy tartják, az idõjárást elõre jelzõ medve alakját Jókai Mór találta ki. Az új földesúr címû regényében írja: „Elég az hozzá, hogy gyertyaszentelõ napján a medve elhagyja odúját, kijön széttekinteni a világban. Azt nézi, milyen idõ van! Ha azt látja, szép napfényes idõ van, (…) – visszamegy odújába, pihent oldalára fekszik; talpa közé dugja az orrát, s még negyven napot aluszik tovább. (…) Ha azonban gyertyaszentelõ napján azt látja a medve, hogy rút, zimankós förmeteg van; (…) akkor a medve megrázza bundáját, megtörli szemeit és kinn marad; nem megy vissza többet odújába (…). Mert a medve tudja azt jól, hogy a tél most adja ki utolsó mérgét.”

Jókai a jelenséget úgy magyarázza, hogy a jó idõvel csak kacérkodik a tél, de valójában még sokáig fog tartani; ha viszont rossz az idõ, a tél kitombolja magát, és hamarosan jön a tavasz. Ez az, amit a medve elõre megérez. „S a medvének mindig igaza van” – írja Jókai Mór

agrotrend.hu / Pilis Parkerdõ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés