Hírek
Ukrán gabona: a V4-ek az Európai Bizottsághoz fordulnak
Kukoricából kétszer annyi mennyiség érkezett az országba, mint amennyi megtermett. Innentől kezdve nagyon nehéz az értékesítés, az árak pedig folyamatosan haladnak lefelé. Ha a gazdálkodó úgy dönt, hogy az ukrán árakhoz hasonlóan ő is értékesíti ugyanennyiért, akkor az ukrán fél még lejjebb is viheti az árat azért, hogy a sajátja is elkeljen. Így értékelte a kialakult helyzetet Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a Kossuth Rádió műsorában.
A felvásárlási árak csökkenése 25-30 százalékos, mindezt úgy vagyunk kénytelenek elkönyvelni, hogy a tavaly egy aszályos évet kellett elviselnünk, miközben az imputanyag árak szintén extrém magasságokba jutottak, ígyaz a kevés, ami megtermett, nagyon drágán lett előállítva és a terménytárolókban áll és képtelenek értékesíteni a gazdák. A V4 országok – kiegészülve Bulgáriával és Romániával – abban állapodtak meg: továbbra is partnerek abban, hogy a hagyományos piacra eljussanak az ukrán termékek. Valamilyen kompenzáció megilleti azokat a gazdálkodókat, akik nem, vagy csak nyomott áron tudják értékesíteni a terményeiket azért, mert az ukrán dömping befutott ide.
Az uniós szintű egyeztetéseknek lesz folytatása a lengyel biztossal, aki – a nyugati politikusokkal ellentétben – jobban átérzi ezt a problémát, ezért a V4-ek szeretnék elmondani az elképzeléseiket az Európai Bizottság felé, mert ebbe a helyzetbe nem tudnak belenyugodni. A kamarai elnök szerint óriási károkat okoz az érintett országoknak a nyomott ár.
– Lengyelország megtelt, oda tárolási kapacitás híján több gabona nem megy, Magyarországon terület- és terményarányosan több a kapacitás, így ide nem csak Ukrajna felől érkezik gabona, hanem Románia és Szlovákia irányából is. Felvetődik a kérdés, hogy akik bérbe adták a tárolókapacitásaikat, azok meddig adták bérbe, mert nyáron aratni kell és ezeket a tárolókat ki kellene üríteni. Az beláthatatlan lenne, ha a saját termésű gabonáinkat nem tudnánk elhelyezni, mert az ukrán ó termés még mindig a raktárakban van -összegezte Győrffy Balázs.
Mint arról korábban beszámoltunk: óriási piaci gondokat okoz az eredetileg Afrikába szánt gabona, ami Ukrajnából érkezett és most az európai, köztük a magyar tárolókban van. Az eredetileg a világ éhezőinek szánt humanitárius segély komoly kihívás elé állítja a gabonaár-képzést és eladást. A gazdák szerint nemcsak az ukrán gabona mennyisége okoz gondot, hanem a minőség is, hiszen az ukrán termelésre egészen más szabályok vonatkoznak például a növényvédelemben, mint az unióban, vagy Magyarországon. Szakértők szerint biztos, hogy a jövőben számolnunk kell az új piaccal, annak árakat módosító hatásával is. Ezek a panaszok a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara előtt sem ismeretlenek, a közelmúlt fejlesztései miatt hazánkban még vannak üres tárolók. A kérdés azonban az: meddig maradnak az eredetileg tovább szállításra szánt tételek nálunk. A visegrádi országok tehát most összefogtak és a legutóbbi, agrárkamarai találkozójuk után egységes kéréssel fordulnak az Európai Bizottsághoz.
agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu