Hírek

Továbbra is jelentősek a regionális különbségek a fizetések tekintetében

Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar és Komárom-Esztergom megyében nőtt legnagyobb mértékben a foglalkoztatottság az év első felében, míg Nógrád és Tolna megyében csökkent tavalyi év azonos időszakához képest.

A munkaerőpiac erejét mutatja, hogy a megyék több mint felében már többen dolgoztak, mint a járványt megelőzően –derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térségi összehasonlítás című részletes adatokat tartalmazó kiadványából _ írta a Világgazdaság. Az év első hat hónapjában országosan 63 ezer fővel dolgoztak többen, mint 2020 második negyedévében, ezzel a foglalkoztatási ráta egy év alatt 1,3 százalékponttal 62,8 százalékra nőtt.

Fotó: MTI

Nemcsak foglalkoztatottság, hanem munkanélküliségi adatok is kedvezően alakultak. Az országos tendenciával párhuzamosan a megyékben eltérően alakult az állástalanok aránya a gazdaságilag aktív népességen belül: 12 megyében és a fővárosban mérséklődött, 7 megyében pedig emelkedett. A legnagyobb – 5,2 illetve 2,0 százalékpontos – növekedés Nógrád és Somogy megyékben következett be. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat ettől pozitívabb képet ábrázolt, eszerint az összes megyében és a fővárosban is visszaesett az álláskeresők száma tavalyhoz képest, a legjelentősebben Győr-Moson-Sopron megyében, 66 százalékkal.

A pályakezdő álláskeresők száma is dinamikusan csökkent, Csongrád-Csanád megyében 44 százalékkal. Az adatokból kiderül, hogy továbbra is jelentősek a regionális különbségek: a munkanélküliségi ráta 1,2 és 11,3 százalék között szóródott az időszak alatt.

A legalacsonyabb (2,5 százalék alatti) Tolna, Győr-Moson-Sopron, Fejér és Veszprém megyékben, a legmagasabb (7,0 százalék vagy a feletti) Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyékben volt. A bérek esetében is hatalmas eltérések vannak. Míg Budapesten az adókedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset 351 ezer forint volt, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mindössze 196 ezer forint.

Az ország egyik legszegényebb megyéjében az alkalmazottak 31 százalékkal kerestek kevesebbet, mint az országos átlag. A fizikai foglalkozásúak átlagbére (bruttó 224 ezer forint) is itt volt a legalacsonyabb. A kékgalléros munkavállalók átlagkeresete Győr-Moson-Sopron megyében volt a legmagasabb, bruttó 336 ezer forint. A szellemi foglalkozásúak esetében a két szélsőértéket a főváros (bruttó 636 ezer forint), Békés megye (bruttó 399 ezer forint) képviselte. Egyedül Budapesten és Győr- Moson-Sopron megyében haladta meg a havi nettó átlagbér a 284 ezer forintos országos átlagot, 18 megyében ennél kevesebbet vihettek haza a teljes munkaidőben alkalmazásban állók.

agrotrend.hu / Világgazdaság

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés