Hírek

Természetvédők: a makói palagáz-kitermelés végleg tönkretenné az Alföld vízkincsét

„Fűtsünk a télen és aztán jövőre nincs agrártermelés Makó környékén?” – a Magyar Természetvédők Szövetsége szerint gyakorlatilag erről kell döntsön a kormány. A természetvédők szerint célravezetőbb lenne az uniós vagy hazai közpénzeket energiatakarékossági és hatékonysági, továbbá megújuló energiás fejlesztésekre költeni.

Miközben az Alföldet, de különösen Békés és Csongrád-Csanád megyét történelmi léptékű aszály sújtja, ami miatt 400 milliárdos jövedelemkieséssel számol mezőgazdaságon belül csak a szántóföldi növénytermesztés, a jégkármérséklő rendszert pedig gazdálkodói tévhitek nyomán tett halálos fenyegetések miatt állítják le, a kormány július 7-én bejelentette, hogy felpörgetné a hazai földgázkitermelést az orosz–ukrán háború miatti gázpiaci káosz hatásait enyhítendő, fokozva az ország energiabiztonságát – írta az Index.

Azt nem részletezte Gulyás Gergely a Kormányinfón, hogy ez lényegében a Makó környékén feltárt hagyományos módszerrel gazdaságosan ki nem termelhető földgáz felszínre hozását jelentené.

A NEM HAGYOMÁNYOS FÖLDGÁZ, PALAGÁZ FELTÁRÁSA ÉS KITERMELÉSE VÉGZETES HATÁSSAL LEHET AZ ALFÖLD VÍZELLÁTÁSÁRA 

– emlékeztette közleményében a döntéshozókat a Magyar Természetvédők Szövetsége. A civil szervezet már egy évtizede is azért küzdött, hogy felhívja a figyelmet a palagáz-kitermelés csapdáira. Szerintük, és független szakértői jelentések szerint is, ami az Alföldön a legveszélyesebb, hogy magas a kockázata a felszíni és felszín alatti vizek, köztük termálvizek szennyeződésének.

Fotó: pixabay.com

Az okok a néhány év alatt kimerülő kutak, a kitermeléshez szükséges magas kútsűrűség, a drasztikus és vízigényes, 3-6 kilométer mélyben való folyadékos rétegrepesztés. Az Alföldön, különösen a Dél-Alföldön, az éghajlatváltozás miatt azóta még súlyosabb és gyakoribb lett az aszály, vízhiány, a talajvízszint egyre csökken. A kormány által tervezett „gazdaságos szintű” palagázfeltárás és -kitermelés végleg tönkreteheti az alföldi vízkincset, a helyiek megélhetését, a termálvizeket és a mezőgazdaságot – mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége éghajlatvédelem és energia programigazgatója. A szervezet szerint hiba lenne, ha a Kormányinfón elhangzottak szerint a kormány a Helyreállítási Alap (RRF) korábban nem kért hitelrészét mégis lehívná és teljes egészében a fosszilis energiaimport oroszoktól való függetlenítésére fordítaná. 

„Az energiafüggetlenség, energiabiztonság úgy nem növelhető, ha csak az egyik fosszilisenergia-importot cserélik más fosszilis importjára vagy máshonnan való fosszilis importra. Magyarország valódi gazdasági stabilitásához és energetikai átmenetéhez a teljes hazai fosszilisenergia-függőséget – és nem csak az importfüggőséget – kell ütemesen csökkenteni. A nem megújuló energetikai fejlesztések fenntartják a függőséget, és hátráltatják a valódi megoldást jelentő energiahatékonysági, épületfelújítási és megújuló energiás beruházásokat, ezért továbbra sem lehet uniós vagy hazai közpénzeket költeni rá” – tette hozzá Botár Alexa.

agrotrend.hu / Index

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés