Hírek
Rövid lehet az idei dinnyeszezon
Javában tart a dinnyeszezon, akcióznak az üzletek, egyre olcsóbb a gyümölcs, és pár hete a kánikulai időjárásra sem lehet panasz. A felsoroltak ellenére nem elégedettek sem a termelők, sem a fogyasztók. Ennek oka a pár héttel ezelőtti időjárásban keresendő, az éjszakai hűvös idő ugyanis nem tett jót a dinnye minőségének.
Évrõl évre csökken a dinnye vetésterülete a megyében, az idei év után pedig biztosra vehetõ, hogy sok termelõnek végleg elment a kedve a sok munkával járó gazdálkodástól. Pár hete még arról írtunk, ha az idõjárás melegebb lenne, akkor nagyobb lenne a dinnyefogyasztás is, hiszen melegben nincs is jobb szomjoltó a hideg dinnyénél. Végre megérkezett a nyári forróság, de úgy tûnik, már nem sokat tud segíteni a helyzeten – írja a teol.hu.
fotó: pixabay.com
– A dinnyetermesztés hosszú folyamat, már kora tavasszal elkezdõdik a palántázással, majd fûteni kell a melegházat, hogy fejlõdjön a növény, és minél korábban kerülhessen a piacra, mondta Bognár János, szedresi termelõ, aki egyben a Magyar Dinnyetermelõk Egyesületének is tagja, sõt alelnöke is. Rengeteg munka, álmatlan éjszakák – éjszaka is fûteni kell, vagy éppen szellõztetni a fóliát – vannak benne, mire a növényen sok kis dinnye lesz. Közben az ember bizakodó, hogy van értelme a munkájának, aztán az idõjárás közbeszól.
Az enyhe tavasz után hûvös lett a május, a június, de júliusban is a dinnyének hidegek voltak az éjszakák. Az elmúlt negyven évben ilyen rossz szezonban még nem volt részem, mondta a termelõ, aki hozzátette, az ország minden részén hasonló gondokkal küszködnek a dinnyetermelõk.
Akinek nagy a területe – márpedig dinnyével csak több hektáron érdemes foglalkozni –, annak segítségre is szüksége van. Egyrészt nem könnyû olyan embereket találni, akik kora reggel szedik a földekrõl a többkilós dinnyéket, másrészt érteni is kell hozzá, hiszen nem lehet eszetlenül leszedni mind, ami az ember útjába kerül. A jó munkaerõt pedig meg is kell fizetni.
Bognár János elmondta, hogy az idén jobban kell válogatni a dinnyét, hogy a vásárló elégedett legyen, ez pedig azt jelenti, a termelõnek sok marad a nyakán abból, ami nem megfelelõen érett meg. A kérdés az idén az, hány milliós veszteséggel zárnak? Azok jobban járnak, akik maguk vagy családtagon keresztül próbálnak meg értékesíteni vagy piacon, vagy bérelt helyen, a városokban.
Sõth Mihály kereskedõ Szekszárd határában árusítja a többi gazdálkodó által megtermelt dinnyét. Korábban õ maga is termelõ volt, így pontosan tudja, mit éreznek most a dinnyések.
fotó: pixabay.com
A vásárló viszont nem lehet csalódott, legtöbbször a gazdálkodó gondjairól semmit sem tud, ez nyilván érdektelen számára, csak az a fontos, hogy a pénzéért jó dinnyét kapjon. Minden gond ellenére a termelõk azért bizakodóak, hiszen a magyar dinnye nagyon kedvelt a fogyasztók körében.
De ehhez leginkább száraz, meleg idõre van szükség, ami augusztusban eddig megadatott, sõt az elõrejelzések szerint, két napos lehûlést követõen ismét tombol majd a kánikula.
Az országban tavaly 5550 hektáron termeltek dinnyét, a legnagyobb területek Dél-Békésben találhatók, emellett a szabolcsi, a hajdúsági, a hevesi, a jászsági és az ormánsági területek jelentõsek még. A termelõk adatai alapján a dinnye termelési költsége több mint másfél millió forint hektáronként.
agrotrend.hu / teol.hu