Hírek
Nyomós oka van, hogy az oroszok felrúgták a gabonaszállítási egyezményt
Deák András az InfoRádióban elmondta, Moszkvát még mindig nem engedi kereskedni a Nyugat, ráadásul aratás előtt kellhetnek az üres raktárkapacitások is.
Éjfélkor lejárt a határidő az orosz-ukrán gabonaegyezmény meghosszabbítására, Moszkva jelezte, hogy nem újítja meg a gabonaszállításra vonatkozó megállapodást. Deák András, az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa az InfoRádiónak a következményekről beszélt; szerinte nem lesznek olyan súlyosak, mint tavaly.
"Tavaly nagy árrobbanás történt a piacon a pánik miatt, ma már nincs meg ez a pszichikai állapot. Az orosz termés is nagyon erős lesz, tudják ellensúlyozni, a fekete-tengeri útvonal jelentősége tehát csökkent" – sorolta.
Az egyezmény tavaly nyáron török közvetítéssel jött létre, azóta kétszer megújították, noha Moszkva rendre fenyegetőzött. Hogy most miért váltották be, arról azt mondta,
- nem hajtották a nyugatiak végre az orosz feltételeket, "ebből lehet, hogy igaz valami", ugyanis még mindig nem lehetséges, hogy az oroszok szabadon kereskedjenek
- az oroszoknál rekordtermés várható, "helyet kell csinálni" az exportnak.
Fotó: pixabay.com
Deák András ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy az oroszok visszatérnek a megállapodáshoz, ha a feltételek teljesülnek, nem történt tehát most visszafordíthatatlan dolog.
Arra reagálva, miszerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, megpróbálják így is – biztosítás nélkül – megoldani a gabonaszállításokat, azt mondta, "jogilag igen", mert hogy nem az oroszok és az ukránok állapodtak meg, hanem az oroszok a törökökkel és az ENSZ főtitkárával, illetve az ukránok, plusz "az amerikaiak és az európaiak adtak szóbeli ígéreteket".
"Nagyon bonyolult struktúra, de nincs benne egy olyan orosz-ukrán egyezség, amelyet fel lehetne rúgni. Az a része működtethető, amit az ukránok letettek az ENSZ, illetve a törökök asztalára. Két kérdés marad:
- az oroszok támogatni fogják-e az exportinfrastruktúrát – kikötők, hajók -, illetve
- a nyugati cégek ilyen feltételek mellett is hajlandók-e eszközöket adni"
– folytatta. A nemzetközi reakciókról szólva kiemelte, a nyugat elítéli az oroszokat ebben az ügyben, az ENSZ főtitkára pedig a harmadik világban lévő gabonaárak színvonalát félti.
agrotrend.hu / Infostart