Hírek
Nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalma februárban
Februárban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 9,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
A gyorstájékoztató szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,4 százalékkal,
A NEM ÉLELMISZER-KISKERESKEDELEMBEN 14,6 SZÁZALÉKKAL, AZ ÜZEMANYAG-KISKERESKEDELEMBEN 19,0 SZÁZALÉKKAL EMELKEDETT AZ ÉRTÉKESÍTÉS naptárhatástól megtisztított volumene februárban, az előző év azonos időszakihoz viszonyítva.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 14,6 százalékkal nagyobb volt februárban, mint egy évvel korábban – írja az Origo. AZ ELADÁSOK VOLUMENE A HASZNÁLTCIKK-ÜZLETEKBEN 50, A TEXTIL-, RUHÁZATI ÉS CIPőÜZLETEKBEN 40, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 16, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 15, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 12, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 9,1 százalékkal nőtt.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,1 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 9,2 százalékkal bővült, folytatva az évek óta tartó tendenciát – jelezte a KSH. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 19,0 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 7,6 százalékkal nőttek.
AZ ORSZÁGOS KISKERESKEDELEM FORGALMA FOLYÓ ÁRON 1149 MILLIÁRD FORINTOT ÉRT EL FEBRUÁRBAN.
A forgalom 45 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 18 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott. Január-februárban a forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 7,0 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 10,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 14,8 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.
A kiskereskedelem teljesítménye 2013 nyarától a koronavírus hazai megjelenéséig, több mint 80 hónapon át folyamatosan javult.
A SZEKTORNAK AZ ÁTMENETI VISSZAESÉST KÖVETőEN TAVALY őSZRE SIKERÜLT MEGHALADNIA 2020 ELEJI VOLUMENÉT.
Idén februárban a tartós fogyasztási cikkeket árusító üzletek mindegyikében, így a leghosszabban lábadozó bútor- és műszakicikk-boltokban is jelentősen nőttek az eladások. A benzinkúti értékesítés 19 százalékos emelkedésében minden bizonnyal szerepet játszott a legkelendőbb üzemanyagokra bevezetett 480 forintos árplafon. A teljes forgalom közel tizedét teszi ki az e-kereskedelem, amely most már rendszeresen a 100 milliárd forintos havi szint felett teljesít.
Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár kiemelte: Februárban kapták kézhez először az ötödével magasabb minimálbérnek és az ágazati béremeléseknek köszönhetően nagyobb fizetéseiket a magyar munkavállalók.Ezen felül számos kormányzati intézkedés – a 13. havi nyugdíj fokozatos visszaépítésétől a családi adóvisszatérítésen át a fiatalok szja-mentességéig – hagyott több pénzt az embereknél 2022 első hónapjaiban.
Főként a háztartások gazdasági mozgásterének bővülése érhető tetten a nagyarányú kiskereskedelmi forgalomnövekedésben. Az ukrán háború, annak gazdasági következményei és az infláció alakulása nagyban befolyásolhatja a háztartások költekezési hajlandóságát. A rekordmagas foglalkoztatottság és a keresetek emelkedése azonban akár a fogyasztás további élénkülését is megalapozhatja."
agrotrend.hu / Origo