Hírek

Nőtt a fehér gólyák száma Baranyában

A felmérők szerint jól alakult az idén a „gólyatermés” Baranya megyében. A megyében 130 településen fészkeltek, és a fehérgólya-párok összesen 460 fiókát neveltek fel.

A gólyák tavaszi visszaérkezése idén is jól sikerült. Részben ennek is köszönhető, hogy nőtt a Baranyában fészkelő párok száma – posztolta ki a jó hírt az MME Baranya Megyei Csoportja a Facebook-oldalán, írta meg a Turista Magazin.

A teljes megyére kiterjedő nyári felmérés során ezúttal 254 fészket vettek nyilvántartásba a szakemberek. Ezek közül 53 bizonyult lakatlannak, míg 2 fészken csak magányos gólyák tartózkodtak.

Mint írják, a fészkelők száma 12 párral (+6,4%) nőtt a tavalyihoz képest, és a száraz időjárás ellenére a gólyák igen jó költési eredményeket produkáltak. A szülőmadarak összesen 460 fiókát neveltek fel, ami 84,7%-kal több az egy évvel korábbinál. A kirepült fiókák átlagszáma a sikeresen költő párok esetében 2,9 fióka, az összes fészkelőpárra számítva 2,3 fióka volt. A felmérők 11 öreg gólya és 29 fióka pusztulásáról is beszámoltak.

Gólyafészek jelenleg a megye 148 településén található, de gólyák csak 130 településen fészkeltek. A legtöbb gólya Kölkeden (22 pár), Beremenden (10 pár) és Oldon (7 pár) költött – olvasható a beszámolóban.

A fehér gólya (Ciconia ciconia) Magyarországon fokozottan védett faj. Természetvédelmi értéke 100 000 Ft egyedenként.

Fotó: Adobe Stock

Nagy termetű gázlómadár, testhossza 95–110 cm, szárnyfesztávolsága 180–218 cm. Étrendjében főleg rovarok, férgek, hüllők, békák szerepelnek, de nem veti meg a kisemlősöket sem, mint például a pockokat. Gyakran gallyfészkekben költ, ugyanakkor jellemző rá, hogy szívesen használ kéményeket, villanyoszlopokat is fészeképítés céljából. A 2-6 db tojáson – amelyeket április első felében rak – mind a tojó, mind a hím átlagosan 33 napig kotlik.

A fiókák július második felében, illetve augusztus elején hagyják el a fészket, és a hónap végéig vonulnak el az országból. A fehér gólya európai állománya néhány kivételtől eltekintve Afrikában telel.

Az út alatt nagyon fontos tényező a táplálék forrása és az időjárás, ami befolyásolja az út időtartamát, a kiválasztott telelőhelyet és a pihenőhelyet. Magyarországra már február végén visszatér egy-egy példány, de nagyobb számban csak március közepétől kezdenek újra megjelenni.

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés