Hírek

Nőnek a hazai fiatal fehér gólyák

Augusztus elején gyakran láthatunk a települések közelében lévő réteken „kamasz” fehér gólyákat, akik már a többi környékbeli fiatallal bandáznak, és készülnek a hosszú útra

A gólyák, legyenek fehérek vagy feketék, nagy népszerűségnek örvendenek. Nem csoda, hiszen gyönyörű, fenséges madarak, akik évről évre hűségesen visszatérnek Magyarországra, hogy életük egyik legfontosabb pillanatait, a fészekrakás és fiókanevelés időszakát éljék meg. Hogy aztán ősszel ismét nekivágjanak a nagy utazásnak Afrika felé.

A Körös–Maros Nemzeti Park tájain, a településekhez közeli réteken, mocsarakon egyre gyakrabban láthatunk ilyenkor kisebb gólyacsapatokat. Ezek általában az idei fiókák, amelyek már időnként elhagyják a fészkeket, és a közelben csoportosulnak – olvasható a nemzetipark-igazgatóság honlapján.

A fiatal madarak még rendszeresen visszajárnak a fészekre, amelyben felnevelkedtek, de a nappalok nagy részét már kint töltik a réteken.

Az első időszakban nem mennek messzire, csupán néhány száz méterre távolodnak el a fészektől. Mivel többségük a településeken kelt ki, így most is a falvakhoz, városokhoz közeli területeken láthatjuk őket. Esetenként két-három fészekaljnyi fióka is együtt táplálkozik a lekaszált réteken. Szüleik általában jóval messzebbre mennek élelmet keresni.

Fotó: Adobe Stock

Szép, napos időben megfigyelhetjük, ahogyan egy-egy termiket kihasználva a fiókák felszállnak a magasba, s egyszerre hárman-négyen köröznek. Valószínűleg ilyenkor mérik fel odafentről, hogy hol is keltek ki pontosan. Most még esténként visszaszállnak a fészekbe, de hamarosan teljesen elhagyják azt, s az éjszakákat is a határban, biztonságos helyen, például egy méretes fa csúcsán töltik majd.

Mint írják, nemsokára elérkezik az idő, amikor már nemcsak egy-két család, hanem több madár is csapatokba rendeződik, készülődve a nyár végi indulásra. Vannak olyan évek, amikor már augusztus közepén útra kelnek. Ez általában olyankor fordul elő, ha nagyon kevés a táplálék, vagy zord az idő. Idén azonban a nyári esőzéseknek köszönhetően bőséges a táplálék-felhozatal, így a fehér gólyák valószínűleg augusztus végéig itt maradnak nálunk.

A fehér gólya (Ciconia ciconia) Magyarországon fokozottan védett faj. Természetvédelmi értéke 100 000 Ft egyedenként.

agrotrend.hu / Turista Magazin

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés