Hírek

Nem állt meg az infláció, az élelmiszerek tovább drágultak

Októberhez képest tovább gyorsult a drágulás üteme. A frissen ársapkát kapó tojás ára egy év alatt megduplázódott, a kenyér ára több mint nyolcvan százalékkal emelkedett, a novemberi éves infláció összességében 22,5 százalékra nőtt.

Az októberi 21,1 százalékos emelkedés után novemberben 22,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss adataiból. Egy hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan 1,8 százalékkal nőttek.

Éves összehasonlításban, azaz tavaly november óta az élelmiszerek ára 43,8 százalékkal emelkedett, ezen belül leginkább a tojás (102,9 százalékkal), a kenyér (81,8 százalékkal), a tejtermékek (79 százalékkal) és a sajt (78,8 százalékkal) drágult a legnagyobb mértékben.

A háztartási energia ára egy év alatt 65,9 százalékkal nőtt. Ezen belül a vezetékes gáz ára 124,3, az elektromos energiáé 28,3 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkek 14,4, a szeszes italok, dohányáruk átlagosan 13,8, ezen belül a szeszes italok 19,4 százalékkal drágultak tavaly novemberhez képest.

Fotó: Somogyi Hírlap

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint az infláció a várakozásokat meghaladó mértékben nőtt novemberben, elsősorban az élelmiszerárak emelkedésének további gyorsulása miatt. Mint mondta, az erősödő árnyomást tükrözi, hogy a maginfláció is igen meredeken, 24 százalékra ugrott.

Az év első tizenegy hónapjában a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 13,6 százalékkal, a nyugdíjas háztartások körében 14,1 százalékkal  emelkedtek éves bázison. A magyarországi infláció 2023 első felében lassan, majd az év közepétől jelentősebben lassulhat – mondta még november közepén Virág Barnabás, a jegybank alelnöke egy online sajtótájékoztatón.

Az inflációs fordulat 2023 első negyedévében bekövetkezik, viszont az lassú és elhúzódó lehet. A fogyasztóiár-index 2022-ben átlagosan 13,5–14,5 százalék között alakulhat. – fogalmazott akkor. Elmondta: az uniós gazdaságokban az infláció kétharmadát az energia- és élelmiszerárak okozzák, ez felfelé mutató kockázat. Októberben 60 százalék volt ez a hatás a mutatóban, döntően az élelmiszerár-emelkedés okozta az infláció növekedését. Ez a hatás megmarad a következő hónapokban. A részleteket a decemberi inflációs jelentés tartalmazza majd közlése szerint.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés