Hírek
Mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírást végez a KSH
Az adatgyűjtés célja, hogy nyomon kövesse a mezőgazdaság szerkezetében bekövetkezett változásokat, illetve pontos és hiteles adatokkal szolgáljon a hazai gazdaságirányítás, az EU és a gazdálkodók számára, amihez az adatszolgáltatók nagyban hozzájárulnak részvételükkel és a pontos adatszolgáltatással. A KSH az összeírást az ország 941 településén, mintegy 70 ezer gazdaság bevonásával hajtja végre. 4,4 ezer kiemelt egyéni gazdaság és 11 ezer gazdasági szervezet is érintett az adatfelvételben. Az összeírás teljes mértékben elektronikus: az adatfelvétel online felületen, illetve összeírói tableteken történik.
Az adatgyűjtés az Európai Unió tagállamaiban a 2018/1091/EK rendelet alapján kötelező. A mezőgazdasági adatgyűjtésekből származó információk segítik a gazdálkodókat a tervezésben, gazdasági döntéseik meghozatalában, emellett támogatják a döntéshozók munkáját, hogy megfelelően tudják a hazai és EU-szintű támogatáspolitikát megtervezni, hatását felmérni.
Az Agrárium 2023 brosúra tájékoztatást nyújt az egyes témakörökről, és a számok segítségével érdekes információkkal szolgál a mezőgazdaságról.
A teljes kérdőív témakörei:
- A gazdaság azonosító adatai
- Földhasználat
- Gyümölcsösültetvények
- Talajművelési módszerek
- Öntözés
- Állatállomány
- Szolgáltatás
- Gépek, berendezések, agrárdigitalizáció
- Gazdasággal összefüggő egyéb tevékenységek
- Munkaerő, generációváltás
A szűkített kérdőív témakörei:
- A gazdaság azonosító adatai
- Földhasználat
- Állatállomány
- Szolgáltatás
- Gazdasággal összefüggő egyéb tevékenységek
- Munkaerő, generációváltás
A KSH a biogazdálkodásra és a vidékfejlesztési támogatásra vonatkozó információkat adminisztratív adatbázisból veszi át, így azok nem jelennek meg a kérdőíven.
Az Agrárium 2023-hoz három kérdőív kapcsolódik:
- OSAP 2242: Gazdaságszerkezeti összeírás, 2023 (gazdasági szervezetek)
- OSAP 2243: Gazdaságszerkezeti összeírás, 2023 (egyéni gazdaságok)
- OSAP 2374: Gazdaságszerkezeti összeírás, 2023 (kiemelt egyéni gazdaságok)
Milyen információkat tartalmazó iratokat érdemes előkészíteni a kérdőív gyors kitöltése érdekében?
- a gazdálkodásra (pl. a földterület nagyságára, az állatállományra stb.) vonatkozó nyilvántartásokat;
- a gazdasághoz kapcsolódó ügyfélazonosító(ka)t, amely(ek)re a Magyar Államkincstártól agrár- és vidékfejlesztési támogatást igényelt(ek);
- a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarától kapott azonosító(ka)t
Hogyan és mikor történik az adatfelvétel?
A gazdasági szervezeteknek (OSAP 2242) a KSH részére nyújtott többi adatszolgáltatásukhoz hasonlóan a KSH Elektra rendszerében kell kitölteniük a kérdőívet a 2023. május 15. – június 15. közötti időszakban.
A kiemelt egyéni gazdaságok (OSAP 2374) az e-mailben vagy postai úton kapott tájékoztató alapján kizárólag online szolgáltatnak adatot szintén a 2023. május 15. – június 15. közötti időszakban.
A nem kiemelt egyéni gazdaságoknak (OSAP 2243) is lehetőségük van 2023. május 15–31. között az online kitöltésre. Akik viszont nem élnek ezzel a lehetőséggel, azokat 2023. június 1. – július 15. között fényképes igazolvánnyal rendelkező összeírók fogják felkeresni, akik a kérdőív kitöltését kikérdezéses módszerrel, tableten végzik.
agrotrend.hu / MÁSZ