Hírek

Még tart az őzek párzási időszaka

Július közepétől augusztus közepéig tart az őzek párzási időszaka. A vadászkamara arra kéri az autósokat, hogy a szokásosnál is óvatosabban vezessenek, hogy elkerüljék a baleseteket, ugyanis az őzek ebben az időszakban sokkal aktívabbak, figyelmetlenebbek és óvatlanabbak, mint egyébként.

Érdemes jobban figyelniük az autósoknak nemcsak a vadveszélyt jelző tábláknál, hanem az erdővel, illetve mezőgazdasági területtel határos útszakaszokon is. Az őzek párzási időszakában ugyanis gyakori jelenség, hogy az állatok lehajtott fejjel, intenzív és kiszámíthatatlan mozgással kergetőznek. Az ördöggyűrűzésnek is nevezett jelenség miatt bármikor keresztezhetik a közlekedők útját, ami könnyen balesethez vezethet – írja a veol.hu.

fotó: pxhere.com

– Ez az egyik legveszélyesebb időszak. Július vége, augusztus eleje az őzek párzási időszaka, a hormonok megmozdulnak, és nem úgy figyel a vad, mint máskor. Napszaktól függetlenül, bármikor és bárhol találkozhatunk velük, ezért nekünk kell körültekintően, lassabban menni az úton, és figyelni arra, nehogy oldalról bevágjanak elénk – fogalmazott Baracskay Lajos.

A megyei vadászkamara titkára arra is felhívja a figyelmet, hogy ha egy őz átugrik előttünk, mindig nézzünk abba az irányba is, ahonnan jött, mert üzekedés idején nagyon ritka, hogy egyedül érkezzen a vad. Szólt arról is, hogy a sebesség helyes megválasztása azért is nagyon fontos, mert tetemes kár keletkezhet az autókban, és ez a fajta kár nincs benne Magyarországon a kötelező felelősségbiztosításban. Mint mondja, ha két veszélyes üzem találkozik, akkor mindegyik viseli a saját kárát. A vadgazdálkodó csak akkor marasztalható el, ha szándékosan oda hajtotta-etette, vagy valamilyen tevékenységével arra kényszerítette a vadat, hogy az kimenjen az útra, de természetesen ez nem feltételezhető.

Megyénkben 2018-ban 212 esetben ütközött őz gépjárművel, míg 2019-ben közel 300 vadütközés fordult elő. Ilyen esetekben az ütközést követően a cascóval rendelkező autótulajdonosok fordulhatnak a biztosítójukhoz a kárrendezés miatt, de ehhez rendőrségi jegyzőkönyv is kell a történtekről, ezért a kamara titkára arra figyelmeztet, hogy ha megtörtént a baleset, az autós ne hagyja el a helyszínt, hanem onnan hívjon rendőrt, és ne máshonnan, vagy csak másnap intézkedjen.

fotó: pixabay.com

Baracskay Lajos azt tanácsolja, hogy ha érzékeljük a vad érkezését az úton, és még van rá időnk, akkor keményen fogjuk meg a kormányt, tapossunk a fékre, és egyenesben tartva az autót állítsuk azt meg. Az emberélet a legfontosabb, ezért ne rántsuk félre a kormányt, nehogy összeütközzünk a szembejövő járművel, vagy az árokba hajtva szenvedjünk balesetet.

agrotrend.hu / veol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés