Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Magyarország Legszebb Szántóföldi Növénytermesztő Birtoka 2023-ban a Kardos Farm (+ birtokbejárás videók)

A Kardos Farm, mint családi gazdaság gyökerei 1990-re nyúlnak vissza, amikor Kardos Ferenc felhagyva a munkahelyével, mezőgazdasági vállalkozó lett. Kezdetben saját föld nélkül, szolgáltatással foglalkozott, de már a kezdet kezdetén mert nagyokat álmodni és folyamatos növekedésnek köszönhetően 1995-től megépült az első telephelye, amelyen sertéstartással foglalkozott – ma a család 1.100 hektáron gazdálkodik, melyet megtekintett a Magyarország Legszebb Birtokának zsűrije is. A kategória támogatója 2023-ban KWS Magyarország Kft.

Kardos Farm Kft főként kukoricát, búzát, napraforgót, zöldborsót, csemegekukoricát, lucernát termel. Terményszárító teleppel is rendelkezik, amely további 2.000 hektár termést képes megtisztítani, szárítani és tárolni. Tavalyi évtől lótenyésztéssel is elkezdtek foglalkozni, ezért 2 nagy értékű sportlovat vásároltak Németországból.

A birtok működtetéséhez apa és fia közösen dolgozik. Kardos Csaba az irodai ügyintézést, a növényvédelmet, az értékesítést és a beszerzést végzi, míg édesapja a mindennapi teendőkben és az öntözésben tevékenykedik.

Folyamatosan bővült a birtok gépparkja, 2007-ben vásárolták meg az első 330 LE-s John Deere traktort, amely felváltotta az addig 160 LE-s 2 db traktort. A megnövekedett teljesítmény lehetővé tette, hogy a gazdaság területein átálljanak a szántás nélküli művelésre. Ma már minden erőgép, kombájn vagy önjáró permetező vásárlásnál alapfelszereltség a GPS, automata kormányzás és néhány éve már a szakaszvezérlés, és egyéb precíziós szoftverek is működik.

2009-ben új zöldmező beruházás keretében kezdtek el építeni a régi telephely közelében a jelenlegi telephelyet, ahol tisztító terményszárítót és gabonatárolókat húztak fel első körben, valamint egy iroda, fűthető gépjavító műhely is helyet kapott. Ezt a telephelyet azóta is folyamatosan fejlesztik, az első körben épített tárolókban 5 ezer tonna terményt tudnak tárolni, majd 2016-tól további 4 ezer tonna tárolókapacitással bővült, 2019-ben pedig egy újabb 4 ezer tonnás tárolót építettek. Tavaly kezdték el, és az idei évben remélhetőleg használatba vesznek további 4 silót és egy magtárt, mely összesen további 9 ezer tonna tárolásra lesz képes.

A tárolókhoz új tisztító rendszert is kiépítenek, melyek mind szellőző padozattal ellátottak. Ahogy Kardos Csaba kifejtette, a síktárolók szellőző padozata saját fejlesztés, képes rajta rakodógép és teherautó is járni, miközben a szellőzés is jól működik – sőt nyáron akár hűteni is tudnak. Ennek köszönhetően a terményeiket legtöbbször raktári gázosítás nélkül, így vegyszerek felhasználása nélkül tudják a rovaroktól megvédeni és csírásodás, penészesedés nélkül tárolni.

Hozzátette: „a megnövekedett tárolókapacitás különösen fontos a jelenlegi gazdasági helyzetben is, mivel a hosszú tárolási időszakok miatt sok gazdaságban kérdés, hogy hova tudják majd elhelyezni a 2023-as évi terményeket, a bent ragadt készletek miatt”.

A gazdaság további fontos eleme az öntözés fejlesztése. Már 2012-ben vásároltak néhány öntöződobot, 2018-ban építették az első körforgó öntözőnket, melyet 1 lineár követett 2 év múlva. 2021-ben konzorciumot hoztak létre további 4 gazdatársukkal, melynek keretében 3 db modern GPS irányítású körforgót üzemeltettek be, melyet az idén további 3 követ. Így közel 250 hektár öntözését tudják közösen végezni modern távfelügyelettel ellátott precíz öntözőkkel.

Jelenleg is dolgoznak még további öntözhető területek kialakításán. Eddig 2 öntözési közösséget hoztak létre, melyben gazdatársakkal összeállva közösen szeretnék még mintegy 150 hektár új öntözőtelepet létrehozni, és további 100 hektár már működő öntözést közösen gazdaságosabban üzemeltetni.

Törekvéseiket igazolja az a tény is, hogy 2012-es kifejezetten száraz évben öntözetlen tábláikon megnyerték a Magyar Kukorica Klub kukorica termésversenyt 14,8 t/ha termésátlaggal, de 2018-ban jó csapadékeloszlású évben 17,3 t/ha termésátlagot értek el ugyanezen termésversenyen. A tavalyi extrém száraz évben öntözött körülmények között 14,2 t/ha termésátlagot igazolt le a Magyar Kukorica Klub versenybizottsága.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés