Hírek
Magyarország Legszebb Gyümölcstermesztő és Kertészeti Birtoka 2023-ban a Kendereskert (+ birtokbejárás videók)
Magyarország Legszebb Birtokának zsűrijét sok látnivaló várta a Kendereskertben, ahol a kertészet mellett bivalycsorda is fogadta őket. A hajdúnánási Kendereskert azonban nem csak ebben nyújtott egyedi élményt. A betyárvilágnak emléket adó múzeum vagy az ősi hajdúsági hagyományokat újrateremtő szalmafonás ugyanúgy része a birtok hétköznapjainak, mint a szabadföldi zöldségtermesztés vagy a fóliasátor. A Gyümölcstermesztő és Kertészeti Birtok kategóriatámogató 2023-ban a Greenman Kft.
A Kendereskert a helyi gazdáknak mindig is egyet jelentett a szarvasmarhatartással, hiszen már az 1935-ös adatok szerint 4 ezer szürkemarhát tartottak ezen a földön.
2012-től példa értékűen, a közfoglalkoztatás helyi erőforrásaikra alapozva újjáépítették a Kendereskertet, ahol mára ismét virágzó állattartás és növénytermesztés folyik, mindez ökológiai gazdálkodás keretében.
A Kedereskertben közel 6 hektáron történik zöldségtermesztés, 24 hektáron szántóföldi növénytermesztés és 5 hektáron gyümölcstermesztés. Mindezek mellett 4.200 m2-en növénytermesztés történik fóliasátorban. Az állatállománynak 80 hektárnyi legelőt biztosítanak, amely mind ökológiai terület.
Itt működik a ma már országosan is elismert gazdasági komplexum: istállók, kiszolgáló helyiségek, felújított egykori tanyaépületet, ahol ma már gazdag gyűjteményű pásztormúzeum működik. A Portéka Házban pedig rendezvények lebonyolítására is lehetőség nyílik.
Az itt megtermelt egészséges gyümölcsök, zöldségek, húsok a helyi Nánási Portéka Termelői Piacra kerülnek, de a közétkeztetés konyháiba is jut belőlük bőven, hiszen havonta legalább egyszer bio alapanyagok felhasználásával készítik a napi menüt a gyermekeknek. A felhasznált zöldségek 20%-a helyi biotermékből származik, míg a felhasznált marhahúsnak 80%-a helyi biotermék.
A szintén ökológiai gazdálkodás keretében nevelt őshonos állatok húsát a Hajdúnánási Tartósító és Építő Szociális Szövetkezet vágóhídján dolgozzák fel, majd a tőkehúst és a húsfeldolgozó üzemben feldolgozott készítményeket a helyi húsboltban értékesítik – így a megtermelt élelmiszer alig pár kilométerről kerül a helyiek konyháiba.
A városban Szociális Földprogram is működik, amelyhez az önkormányzat bio vetőmagokat, illetve ökológiailag minősített zöldterületet biztosít a gazdálkodni vágyók számára, sőt szaktanácsadással is segítik a munkájukat.
agrotrend.hu