Hírek

Kiváló minőségű az újbor

A legutóbbi Dél-Pest megyei borrendi találkozón elhangzott, hogy a klímaváltozás okozta károk már nyilvánvalóak a mélyen gyökerező növények, mint a szőlő vonatkozásában is. A kistérség szőlészei, borászai több homoki gazdaságból a normálisnál kisebbre nőtt fürtökről, aprósodó, töppedő szőlőszemekről, kocsány elhalásról számoltak be.

A Homokhátságon nyáron, ősszel állandósulni látszó aszályos időjárás immár veszélyezteti a szőlőtermesztést is. Idén a térség egyes ültetvényeiben a normálisnál kisebbre nőttek a fürtök és kocsány elszáradásokat is tapasztaltak a szőlészek – hangzott el a legutóbbi Dél-Pest megyei borrendi találkozón.

fotó: pixabay.com

A szakemberek szerint a klímaváltozás okozta károk már nyilvánvalóak a mélyen gyökerező növények, mint a szőlő vonatkozásában is. A kistérség szőlészei, borászai több homoki gazdaságból a normálisnál kisebbre nőtt fürtökről, aprósodó, töppedő szőlőszemekről, kocsány elhalásról számoltak be.

A jelenség egyértelmű oka egyrészt a talajvíz fogyatkozása, valamint a légköri szárazság, amely utóbbi különösen megviselt idén szinte minden növényi kultúrát.

Csökkentek az elvárható hozamok

A kevés csapadék, a levegő hosszan tartó szárazsága ugyanakkor kedvező volt a növényvédelem tekintetében. A gombás betegségek visszaszorultak, ezért a szokásosnál kevesebb permetszerrel is boldogultak a szőlőtermesztők. Többé-kevésbé megtakarították azt a többlet kiadást, amit a gázolaj drágulása vett el tőlük – mondták el a tanácskozás résztvevői.

Az idei szőlőtermést, figyelembe véve a természet okozta veszteségeket is, összességében megfelelőnek tartják a gazdák. A már a pincékben tárolt eredményt azonban az év első felében nem merték volna előre jelezni. Legalább 2 héttel későbben kezdhették el idén a fürtök szedését.

A kistérségben jelentős, igen korainak számító Irsai Olivér fajta betakarítását más években rendszerint augusztus 20-ra befejezték, idén azonban csak szeptember első hetében tudták elkezdeni ezt a munkát.

Ezért csúszott az időben a Nagykőrös, Csemő, Törtel, Cegléd környékén jellemző Cserszegi fűszeres szürete is. A tavaszi fagyos időjárás késleltette a szőlőtőkék lombjának fejlődését, a terméskezdemények kialakulását hetekig elodázta a tartósan időző tél, az augusztus végén beköszöntő hűvös időjárás pedig az érést gátolta. Napjainkban megnyugtató a tapasztalat: Az újbor jó minőségűnek mutatkozik a pincékben.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés