Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Ki számít jogilag őstermelőnek?

Vajon mi fán terem az őstermelő? Több évre visszanyúló számos egyeztetést, valamint jelentős előkészítő munkát követően az Országgyűlés 2020. november 30-án elfogadta a Nemzeti Agrár­gazdasági Kamara (NAK) által kezdeményezett, az őstermelői és családi gazdasági rendszer átfogó reformjáról szóló törvényjavaslatot.

A modernizált családi működési formák a NAK-kisokos nyomán az alábbiak: őstermelő, őstermelők családi gazdasága, családi mezőgazdasági társaság. őstermelői feltételek: 16. életévét betöltött természetes személy; saját gazdaságában folytatja őstermelői tevékenységét; az őstermelő őstermelői tevékenysége tekintetében nem lehet egyéni vállalkozó; az őstermelői termék értékesítése során az őstermelő nevében eljárhat közeli hozzátartozója vagy alkalmazottja is – írja a feol.hu.

fotó: pxhere.com

A végezhető őstermelői tevékenységek: mező- és erdőgazdasági tevékenység (a földforgalmi törvény szabályai szerint); termékfeldolgozás (a kistermelői rendeletben megfogalmazott mennyiségi korlátokig); kiegészítő tevékenység (a földforgalmi törvény szabályai szerint).

A mezőgazdasági őstermelői tevékenység kapcsán a gyakran ismételt kérdésekre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatója alapján foglaltuk össze a válaszokat.

A mezőgazdasági őstermelői tevékenység önállóan, mezőgazdasági őstermelőként és őstermelők családi gazdaságának tagjaként végezhető. Ezenkívül mezőgazdasági, erdőgazdasági és kiegészítő tevékenység családi mezőgazdasági társaság keretein belül is folytatható.

A termékfeldolgozás teljes egészében őstermelői tevékenységnek és nem kiegészítő tevékenységnek tekintendő, ha a termékfeldolgozás a kistermelői rendeletben meghatározott mennyiségben és saját előállítású alapanyagból történik.

A mezőgazdasági őstermelőnek – függetlenül attól, hogy a jövedelmét milyen módszerrel állapítja meg – az őstermelői tevékenységéből származó bevételéből nem kell jövedelmet megállapítania, ha az e tevékenységéből származó bevétele az adóévben nem haladja meg az éves minimálbér felét (1 millió 4 ezer 400 forintot). Ha a bevétel ezt meghaladja, a mezőgazdasági őstermelő a teljes bevételt figyelembe véve köteles a jövedelmét meghatározni.

A mezőgazdasági őstermelő a jövedelmét háromféle módszerrel állapíthatja meg (háromféle módszer közül lehet választani): átalányadózás; tételes költségelszámolás; 10 százalékos költséghányad alkalmazása.

A jövedelemszámítás szempontjából 2021. január 1-jétől az őstermelő átalányadózónak minősül, ha annak törvényi feltételei fennállnak. A mezőgazdasági őstermelő az átalányadózást akkor alkalmazhatja, ha az e tevékenységéből származó bevétele az adóévben az éves minimálbér tízszeresét, azaz a 20 millió 088 ezer forintot nem haladja meg.

Ha az őstermelő szja-bevallás benyújtására kötelezett, akkor május 20-áig a 20SZJA bevallásban nyilatkozhat arról, hogy 2021-re nem választ átalányadózást. Ha pedig az őstermelőnek nem kell 2020-ra szja-bevallást benyújtani, akkor a bevallási határidőig teheti meg ezt a nyilatkozatot a ’T101 nyomtatványon.

S végül egy, a méhészeti tevékenységre vonatkozó speciális tudnivaló. A mezőgazdasági őstermelő által előállított méhészeti termékek előállításából származó, az éves minimálbér felét, 1 millió 4 ezer 400 forintot meg nem haladó jövedelem adómentes. Az átalányadózó méhészeti tevékenységet folytató őstermelő méhészeti termékekből származó jövedelme minden esetben adómentes. A nem méhészeti termékből származó jövedelem pedig csak az éves minimálbér feléig lehet adómentes.

agrotrend.hu / feol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés