Hírek

Jól teljesít a jégkármérséklő-rendszer

Több milliárd forintnyi kártól óvta meg a hazai mezőgazdaságot máig az országos jégkármérséklő rendszer. A termelők mellett a civil lakosságnak is komoly haszna származik a talajgenerátorok működtetéséből. A rendszernek köszönhetően számos ingó- és ingatlanvagyont sikerült megóvni a jégveréstől. A védekezés az időjárás kiszámíthatatlansága miatt az idén a korábbiaknál is hangsúlyosabb, a pontos előrejelzéseket ráadásul a koronavírus-járvány miatt lecsökkent légiforgalom is nehezíti.

Kézzelfogható eredményei vannak az országos jégkármérséklő rendszer működésének. A talajgenerátorok használatának köszönhetően az idén is jelentős kártól sikerült megóvni nemcsak a mezőgazdaságot, hanem a civil lakosság értékeit is. A Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke és Szobonya Nikolett meteorológus beszélgetése során elhangzottak szerint az elmúlt évben gazdálkodók 37 ezer hektárra jelentettek be jégkárt, ami nagyjából a fele a 2017-es, utolsó országos védekezés nélkül töltött év értékének. Az eredményes védekezést az is jól mutatja, hogy míg az idén júniusban a hazánkon is átvonuló hidegfront a szomszédos országokban számos helyen négy-öt centiméter átmérőjű jégdarabok hullását okozta, addig itthon borsónyi nagyságú szemek hullottak – írja a Magyar Nemzet.

fotó: pixabay.com

Az idei szezon egyébként is eseménydúsnak nevezhető. A védekezési időszak minden évben április 15-én kezdődik és egészen szeptember végéig tart. Ebben az évben viszont már májusban alaposan feladta a leckét az időjárás a talajgenerátorokat kezelő személyzetnek. A jégkármérséklő rendszer elmúlt kétévi működésének legnehezebb időszakát hozta el május utolsó hete. Az agrárkamara adatai szerint nem volt olyan nap, hogy ne kellett volna elindítani a talajgenerátorokat az országban. Május 25-től az országban található mind a 986 berendezés reggeltől estig üzemelt. Az acetonos ezüst-jodid elpárologtatását végző eszközök működtetésére a későbbiekben is nagy szükség volt, a fokozott védekezésnek pedig meglett az eredménye. Július 30. és augusztus 5-e között összesen négy jégbejelentés érkezett, három Pest megyéből és egy Baranyából. A legtöbb esetben kisebb, borsó, illetve cseresznye nagyságú szemek hullottak az égből, csupán egyetlen alkalommal esett dió nagyságú jég.

Az eddigi eredmények összegzésekor Szobonya Nikolett elmondta: a talajgenerátorok remek munkát végeznek, ugyanakkor nincs olyan technológia, amely teljes egészében meg tudná szüntetni a jégesőt. A szakember rámutatott arra is, hogy bár a rendszer kiválóan tudja csökkenteni a hazánk felett kialakuló jégszemek nagyságát, a Magyarország területére a határon túlról érkező, nem kezelt zivatarcellák ellen csak részben, vagy egyáltalán nem lehet védekezni, hiszen ezekben a jégmagvak már kialakultak. A szupercellákkal sem tudnak mit kezdeni a talajgenerátorok, hiszen több mint tíz kilométeres magasság fölé tornyosulnak, és folyamatos bennük a jégképződés.

A talajgenerátorok Országos Meteorológiai Szolgálat riasztására lépnek működésbe, a zivatarok kialakulása előtt két-három órával. A koronavírus-járvány azonban – közvetett módon ugyan – ezen a területen is éreztette hatását. A jégeső elleni védekezést megnehezíti ugyanis, hogy lecsökkent a légiforgalom hazánk felett, így a repülőgépek által szolgáltatott meteorológiai adatok is, ezért az előrejelzések is pontatlanabbakká váltak.

fotó: pixabay.com

A meteorológus a beszélgetés során néhány tévhitet is eloszlatott. Ezek szerint a jégkármérséklő rendszernek semmilyen befolyása nincs a lehulló csapadék mennyiségére, alaptalan tehát a félelem, hogy a rendszer miatt nincs eső, vagy hogy miatta van aszály. – A védekezéshez használt ezüst-jodidnak sincsen semmilyen ismert káros hatása az emberre és a környezetre nézve, a hatóanyagot a gyógyászatban és az ivóvíztisztítás során is alkalmazzák – emelte ki.

Győrffy Balázs, a NAK elnöke emlékeztetett arra, hogy az időjárás változása, az extrém időjárási jelenségek megszaporodása tette szükségessé az országos jégkármérséklő rendszer kiépítését, amely nemcsak a mezőgazdasági területeket védi meg, hanem a lakosság, a vállalkozások és az állam ingatlanjait és ingóságait is. Az ország teljes területét lefedő szolgáltatást a Vidékfejlesztési program keretében, 1,8 milliárd forint uniós támogatással 2018 tavaszán építették ki. Működtetésére az Agrárminisztérium a kárenyhítési alapból évente 1,5 milliárd forintot biztosít.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés