Hírek

Jézus születésének csodája és titkai

December 25-én százmilliók emlékeznek meg világszerte Jézus születéséről (a koptok és az ortodox keresztények január 7-én ünnepelnek). Az újszövetségi Szentírás nem jelöli meg Jézus születésnapját, a történészek is hosszú ideje kutatják a pontos dátumot. Hogyan határozták meg egykor a karácsony, Jézus születésének időpontját, és vajon mikor született valójában a Megváltó?

Ma megszületett a Megváltó nektek, Krisztus, az Úr, Dávid városában." (Lukács 2:11)


Fotó: ALISSON MOTA / Pixabay

Zűrzavar a történelmi naptárakban

Krisztus születési évének meghatározásában több tényező is szerepet játszik. Julius Caesar idejében, időszámításunk előtt 44-ben kétféle keltezési rendszer létezett. Az egyik az új Julián naptár volt, amely az akkor már csaknem háromezer éve alkalmazott egyiptomi naptáron alapult, és ami jóval pontosabbnak és egyszerűbbnek bizonyult más korabeli kalendáriumoknál (így a rómainál is); a másik naptár pedig Róma megalapításának évével kezdődött, vagyis 753 évvel azelőtt, mint a mai, Jézus születéséhez kötött időszámításunk. Hogy bonyolítsa a dolgokat, Julius Caesar azt is meghatározta, hogy az évet „az akkori császár abszolút hatalomra jutásától" kezdve kell számítani.

Körülbelül 500 évvel később egy matematikai érdeklődésű szerzetes, Dionysius Exiguus vezette be az A.D., vagyis az anno domini, „az Úr évében" fogalmát
– írja a BibleStudyTools online tudományos portál. – A tudós szerzetesnek eredetileg az volt a célja, hogy a saját, meglehetősen bonyolult számítási módszerét alkalmazva megállapítsa, mikor kellene a húsvétot ünnepelni.

Dyonysius Exiguus számításai alapján fogadjuk tehát el Jézus születését, és ezt az évet tekintjük a naptár első évének, Kr. u. 1-nek.

A Szentírás beszéli el Jézus történetét

A bibliakutatók legtöbbször abból indulnak ki, amit a Szentírás tartalmaz Jézus élettörténetéről. Az ebben foglalt események a szerzőik, a négy evangélista apostol emlékezetén alapulnak. Máté evangéliuma Heródes uralkodása idejére teszi Jézus Krisztus megszületését.

A Szentírásból az is kiderül, hogy Jézus születésekor megjelent egy rendkívüli égi esemény (ismertebb nevén a betlehemi vagy karácsonyi csillag), amely arra hívta fel a napkeleti bölcsek figyelmét, hogy „megszületett a világ legnagyobb királya".

Jézus Krisztus születését tehát már az Újszövetségben is összekötötték egy csillaggal, ami Keresztelő János prédikációinak idejére tehető, amire „Tiberius uralkodásának tizenötödik évében" került sor (Lukács 3:1). Jézus tanításainak kezdetén a Megváltó hozzávetőleges életkora (30 év) szintén szerepel a Lukács szerinti evangéliumban. Ebből viszont arra lehet következtetni, hogy Krisztus valószínűleg 2-3 évvel korábban született a Dyonisyus Exiguus által számoltnál.

„Tibériusz császár uralkodásának 15. esztendejében, amikor Poncius Pilátus volt Júdea helytartója, s Galileának Heródes volt a negyedes fejedelme, testvére, Fülöp meg Itureának és Trachonitisz tartományának, Lizániás pedig Abilinának volt a negyedes fejedelme, Annás és Kaifás főpapok idején az Úr szózatot intézett Jánoshoz, Zakariás fiához a pusztában." – írja Lukács vangéliuma a 3. fejezetében.

Mikor van Jézus születésnapja?

Krisztus születésének pontos hónapját és napját még nehezebb meghatározni. A teológusok általában egyetértenek abban, hogy korántsem valószínű december 25-e, mint Jézus születésnapja. Néhányan úgy gondolják, hogy a „meghódíthatatlan Fiú születése" nevű, eredendően pogány ünnep  alapulvételeegyfajta „kísérlet volt arra, hogy pogány alternatívát teremtsenek egy olyan dátumhoz, amely már eleve jelentőségteljes volt a római keresztények számára" .

Egy másik érv azonban pont a fordított álláspontot képviseli. Eszerint amikor I. Constantinus (Nagy Konstantin) római császár a Kr.u. 4. század  harmincas éveiben áttér a keresztény hitre – amely 313-tól bevett vallásnak számított-, az egyház  számára könnyebb volt a téli napforduló december 17-25. közötti pogány ünnepét úgymond „újrahasznosítani", mivel az emberek már  hosszú generációk óta megszokták és felkészültek e nap megünneplésére.

Ez az ünnep a mulatság és a vidámság ideje volt, amikor a családok és a barátok ajándékokat cseréltek – áll a History történelmi portál összefoglalójában. – Karácsonykor ezek a hagyományok folytatódtak.

Egy harmadik elmélet szerint december 25-ét Sextus Julius Africanus görög egyháztörténeti író honosította meg karácsony napjaként Krisztus után 221-ben. Magát a dátumot kiterjedt számításokra alapozta, kezdve a „világ teremtésével, amelyet időszámításunk előtt 5499-ben helyezett el".

Bizonyítékok a Bibliában

Egyes tudósok azzal érvelnek, hogy a pásztorok bizonyára nem hajtották volna ki a nyájaikat decemberben, amikor hideg volt az időjárás; azokban az időkben a pásztorkodást legkésőbb októberben befejezték.

A bibliakutatók Krisztus születésének időpontját emellett  unokatestvére, János születésének a Lukács szerinti evangéliumban vázolt, Zakariásról, Erzsébetről és Máriáról szóló információk alapján próbálták meghatározni.

Eszerint Erzsébet a várandóssága hatodik hónapját töltötte, amikor Mária meglátogatta.

Jézus születésének hónapját megközelítőleg Tisri (szeptember közepe-vége) idejére tehetjük. Hogy ehhez a dátumhoz eljussunk, kezdjük Keresztelő János fogantatásával, Sivánnal (június), számoljunk hat hónapot előre, hogy eljussunk Gábriel bejelentéséhez Jézus fogantatásáról, Kislevhez (december), majd számoljunk még kilenc hónapot előre, az emberi várandósság idejét, hogy elérjük Tisrit (szeptember) havát, amikor Jézus megszületett. – vázolja felvetését a BibleInfo online teológiai portál.

Más beszámolók Zakariás templomi kötelességeivel kapcsolatos részleteket is alapul vesznek, amivel viszont Krisztus tavaszi születési időpontjához jutnak.

Így a Jézus születésére vonatkozó, minden szempontból bizonyított dátum tehát egyelőre nem ismert.

Miért fontos, hogy mikor született Jézus?

Ugyanakkor, ha a keresztény és a tudományos közösség egyértelműen el is tudná dönteni, hogy Krisztus  esetleg más napon született, mint december 25.,a karácsony dátumának megváltoztatása akkor sem lenne igazán célszerű, mert kétezer éves hagyomány kötődik ehhez a naphoz, kultúránk egyik alapköve.

Egy olyan korban – ahogy Rick Warren mondta-, amikor „gyorsan mozgó életünk pusztítást végzett kapcsolatainkban", és néha úgy érezzük, hogy elszakadunk egymástól, Jézus születésének megünneplése egyesíti az embereket.

Ezért sem véletlen, hogy karácsony, a szeretet ünnepe még a nem hívők számára is kiemelkedő jelentőségű ünnepkörnek számít.

agrotrend.hu / Origo

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés