Hírek

Itassuk a madarakat!

Tavasz óta Európa-szerte, így hazánkban is zajlanak a nemzetközi postagalambversenyek. A rossz időjárás, az erős szél ilyenkor megviseli a madarakat, és gyakran nem képesek útjukat folytatni, megállnak pihenni. Az erejüket vesztett galambokkal gyakran az autók és a macskák végeznek, de a szomjúság és az idő is ellenük van. Hogyan segíthetünk rajtuk?

Megyénkben is találkozhatunk olyan galambokkal, amelyek látszólag szelídek, nem akarnak elrepülni, és gyűrű van a lábukon. A kimerült postagalambok több száz kilométer megtételét követően izomlázzal, éhesen és főként szomjasan állnak meg, többnyire más galambok között. Néha utak mentén, kertes házak teraszán, a medence mellett, horgásztavakon vagy a nagyvárosok terein is landolhatnak – írja a beol.hu.

fotó: pixabay.com

– Galambjainkkal április közepén kezdődnek az edzőutak és május első hétvégéjén indul a versenyszezon, egyre hosszabb távokkal. Ha ideális az időjárás, akkor még aznap vissza tud térni a galamb. Mindenkinek van versenyórája, valakinek régi hagyományos gumigyűrűje, de a legtöbbnek csip van a lábán, és ahogy leszáll a dúcba, az digitálisan rögzíti az időt. Ez alapján számolunk sebességet – részletezte Cséfán Tivadar, a Magyar Postagalamb Sportszövetség Békés Megyei Tagszövetségének elnöke. Hozzátette, 64 galambbal kezdte az idei szezont, de ebből több elmaradt, mivel sok viszontagságon keresztül vezet az útjuk hazáig, sokuk a Kárpátokat is átrepüli, miközben számos ragadozó madárral találkozhatnak, és az időjárás is szeszélyes.

– Idén két galambom a nagy hőségben leszállt hazafelé, egyik a Dunántúlon, a másik az Alföldön. Akik megtalálták őket, a gyűrűszám alapján a weben keresztül megkerestek, hiszen ez a madaraknál olyan, mint nekünk az anyakönyvi kivonat, az interneten meg lehet tudni a postagalamb származását. Úgy le voltak fáradva, kiszáradva, hogy puszta kézzel meg tudták fogni őket. Kértem, hogy két napig etessék és itassák, utána engedjék fel a galambokat, azóta mindkettő hazaért – mesélte a galambász.

Takács Gergő gyerekkora óta foglalkozik postagalambokkal, először díszgalambjai voltak, majd érdekelni kezdték a versenyek. – Az akkori matematikatanárom foglalkozott postagalambokkal, ő mutatta meg nekem, hogyan kell tréningezni a madarakat. Azóta rendszeresen versenyeztetem őket – részletezte. Mint mondja, fontos, hogy fokozatosan növeljék a reptetési távot, először 20, 50, majd 100 kilométert tegyenek meg a madarak. A versenyek időszakában pedig minden hétvégén repülnek, április közepétől szeptember végéig.

fotó: pixabay.com

– Először az öregebb galambokat versenyeztetjük, utána augusztus közepétől szeptember végéig a fiatalokat reptetjük. Több távon is indulhatnak, a rövidtáv 100–400, a középtáv 300–600, a hosszútáv 500 kilométer, míg a maraton 800 kilométer fölötti távot jelent. A köztes időben fontos, hogy vitaminokkal, jó takarmánnyal formában tartsuk őket, illetve a kötelező oltásokról is gondoskodnunk kell – hangsúlyozta. A versenyző madarak ötszáz kilométert átlagosan hat óra alatt tesznek meg, de esős, szeles időben könnyebben elfáradnak. – Ilyenkor a galamb a vizet keresi. Másnap erőre kap és indul tovább – tette hozzá Takács Gergő. De azt, hogy a postagalambok hogyan találnak haza, a galambász szerint a tudósok sem tudják pontosan, de valószínű, hogy a föld mágnesessége egyfajta iránytűként segít nekik a tájékozódásban.

agrotrend.hu / beol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés