Hírek

Homokhátsági homoktalajok víztartalmának megőrzésére kidolgozott Komplex Talajkezelési Technológia

A hazai növénytermesztésben a termésmennyiséget csökkentő környezeti tényezők közül az aszály a legjelentősebb. A különböző fenológiai fázisokban jelentkező szárazság eltérő mértékű terméscsökkenést és gazdasági károkat okoz a szántóföldi és kertészeti kultúrákban. A homoktalajokra kidolgozott Komplex Talajkezelési Technológia erre a problémára ad megoldást.

A homokhátsági homoktalajok nedvességmegőrző képességét akár 35%-kal is javító Homokhátsági Demo Projekt során az AlgaTer és Vízőr készítmények együttes használatának eredményeit vizsgálták, amibe később kapcsolódott be a BactoFil B10 készítmény. A kísérletben részt vett az Albitech Kft., az AGRO.bio Hungary Kft. és a Water&Soil Kft. – írja sajtóközleményében a Horizont Média.

fotó: agrotrend.hu

AlgaTer készítmény:

Az AlgaTer egy Európában egyedülálló algakészítmény, felhasználási területe a talaj, célja az intenzív termesztési körülmények és kemizálás okán lecsökkent mikroszervezetek pótlása.

Az AlgaTer fonalas algát tartalmaz, amely 15-20 cm mélységben szövi át a talajt, és a hatása többrétű: kiterjed a talajéletre, a talaj fizikai tulajdonságaira és a növényekre is. Szövedéke friss, könnyen lebomló szerves anyagot, egyben életteret jelent más mikroszervezetek számára, emellett javítja a talaj vízmegtartó képességét.

Hatékonyan köti meg a talajba került nehézfémeket, mérgező anyagokat, például az arzént, amely így szerves kötésbe kerül, és elveszíti mérgező hatását. Az algák által termelt anyagokat a növények is tudják hasznosítani, illetve egy újonnan felfedezett növényi hormoncsalád tagjait, brasszinoszteroidokat termel, amelyek kedvezően hatnak a kultúrnövények életfolyamataira.

Vízőr készítmény:

A Water Retainer (Vízőr) organikus alapú talajkondicionáló készítmény, amely csökkenti a talaj párolgását (evaporációját), alkalmazásával akár 50%-kal mérsékelhetjük az öntözési költségeket szántóföldi növények-, zöldségek-, szőlő-, és gyümölcs vagy akár még gombatermesztés esetében is.

A kisebb vízfelhasználáson túlmenően, kevesebb az öntözéshez felhasznált energia költsége is. Az öntözés nélkül termesztett kultúrákban használatával a talajban már meglévő nedvesség megőrződik, és az a kipárolgás helyett a növények gyökerén keresztül hasznosul.

Ennek eredményeként nő a növények aszálytűrő képessége, az aszálytűrés ideje, ezáltal jobb minőségű és nagyobb mennyiségű termés várható. A termék három hónapon keresztül fejti ki hatását, majd maradvány nélkül, organikusan lebomlik.

BactoFil B10 készítmény:

A BactoFil® B10 a kétszikű kultúrákra kifejlesztett baktériumkomplex. Hét baktériumtörzs gondoskodik a talaj mikrobiológiai harmóniájáról és a kétszikű növénykultúrák (napraforgó, repce, burgonya stb.) egészséges fejlődéséről, ma már növényspecifikus verziókban is.

A talajoltás a növény gyökérzónáját (rizoszféra) célozza meg, a talajbaktériumok kolonizálják a gyökér közvetlen környezetét.

A kialakult kapcsolat mindkét félnek előnyt biztosít: a növények szerves anyagok kiválasztásával „táplálják” a mikrobák közösségét, a mikroorganizmusok pedig az anyagcsere termékeikkel támogatják a kultúrnövények életfolyamatait.

fotó: agrotrend.hu

A harmonikusabb tápanyagellátásnak és több tápanyagnak köszönhetően növekszik a növény élőtömege, javul a beltartalom; a kórokozók fertőzési potenciálja vasionok (Fe+++) hiányában jelentősen gyengül; a nagyobb gyökérfelület növeli a növények víz- és tápanyagfelvételét, jobb állóképességet biztosít; a talajszerkezet javításával a művelhetőség (üzemanyag-felhasználás) javul, a szélsőséges időjárás okozta károk csökkennek, a talaj vízmegtartó képessége nő.

Vizsgálat:

A homoktalaj nedvességmegtartását és a párolgási veszteségének csökkentését üvegházi körülmények között vizsgálták. A Homokhátságról származó homoktalajt műanyag csövekbe töltve (8-10 kg talaj/cső) víztelítettségig nedvesítették.

Az előkészített tesztcsöveket AlgaTer és Vízőr 10 liter/ha dózisával kezelték 6 párhuzamban, mellé kezelés nélküli kontroll kísérletet is beállítottak. Az inkubációt üvegházban, szobahőmérsékleten végezték 6 héten át.

Az utolsó 4 hétben a BactoFil B10-zel is kombinálva folyt a talajnedvesség mérése.

Eredmények:

A gravimetriás mérések szerint az AlgaTer és a Vízőr együttes kezelésének hatására az első, negyedik és hatodik héten szignifikánsan kisebb mértékben csökkent a talajnedvesség.

1 hét inkubáció után a kezeletlen kontrollhoz képest 15,0%-kal, 4 hét után 11,9%-kal, míg 6 hét után 14,8%-kal kisebb mértékű a talajnedvesség-csökkenés az együttes kezelés.

Az inkubáció többi mérési pontján tendenciájában is megfigyelhető, hogy a kezelt talajok jobb nedvességmegtartó, vízmegtartó erővel rendelkeznek.

A digitális talajnedvesség mérővel végzett vizsgálatok szerint a 2. héttől minden mérési időpontban szignifikánsan magasabb az AlgaTer és a Vízőr készítménnyel kezelt talajok nedvesség tartalma.

A második héten 1,9%-kal, a harmadik héten 7,0%-kal, a 4. héten 13,8%-kal, az 5. héten 18,2%-kal, míg a 6. héten 23,5%-kal magasabb a kezelt talajok nedvességtartalma a kezeletlen kontroll százalékában.

BactoFil B10-zel kiegészült komplex variációban az utolsó héten 35%-kal magasabb volt a nedvességtartalma a kezeletlen kontroll százalékában.

fotó: agrotrend.hu

Következtetések:

A homokhátsági homoktalaj AlgaTer és Vízőr készítményekkel történő együttes kezelése a talaj a nedvességtartalmát tovább megőrzi, ami 6 hétnyi kezelés után mind gravimetriás módszerrel, mind digitális nedvességméréssel vizsgálva a nem kezelt kontroll homoktalajokhoz képest statisztikailag bizonyíthatóan kimutatható.

A kezeletlen kontrollhoz képest 14,8-23,5%-kal, BactoFil B10-zel kiegészülve 35%-kal magasabb talajnedvesség tartalmi értékek voltak megfigyelhetőek a vizsgálatok során.

Könnyen belátható, hogy a környezet kímélése és a gazdasági, megtérülési szempontok összefüggenek: a fenti eredmények alapján öntözéses növénytermesztés esetén kisebb vízfelhasználás, az öntözés nélküli technológiában pedig magasabb terméshozam és jobb termelésbiztonság prognosztizálható.

Így a termelő gazdaságosabbá teheti rövid és hosszú távon is a termőtalajának vízgazdálkodását ezen Komplex Talajkezelési Technológiával.

agrotrend.hu / Horizont Media

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés