Hírek

Hiánycikk lesz-e jövőre a borsó és a kukorica?

Csemegekukoricából továbbra is Európa első számú termelői vagyunk, de világviszonylatban is a második legnagyobb exportőröknek számítunk. A kukorica háromnegyede a konzerviparban, egynegyede a hűtőiparba kerül, de ide tartozik az az öt-tíz százaléknyi rész, amit a friss, piaci csemegekukorica tesz ki, amit a tavaszi-nyári időszakban főtt kukoricaként szoktuk fogyasztani.

Hasonlóak az arányok a zöldborsónál is: háromnegyedét a konzervipar, a többit a hűtőipar veszi fel. De ami jelentős különbség a két kultúra között, hogy amíg a kukoricát nyolcvan százalékban exportáljuk, addig a zöldborsóból ugyanennyi marad belföldön és a kisebb részét exportáljuk. Mindezeknek azért van most jelentősége, mert az elmúlt hetekben több vidéki üzlet polcain hiánycikk volt a csemegekukorica. Van-e oka aggódni a vásárlóknak és kitart-e a feldolgozott csemegekukorica, illetve borsó a következő szezonig? Erről kérdeztük Apáti Ferencet a FruitVeB–Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnökét, aki szerint azévszázados aszály ellenére szerencse volt az, hogy a zöldségtermő területek hetven százaléka öntözött. Ez a csemegekukorica és a zöldborsó vonatkozásában – amelyek a hazai zöldségtermés kétharmadát adják – úgy értendő, hogy a csemegekukorica termőterületünk nagyjából hetven százalékban öntözött, a zöldborsó valamivel kevesebb arányban, de mivel általában júniusban már betakarítják, így az aszályos időszakok kevésbé szokták érinteni.

– Ebben az évben is kiesést okoztak az időjárási viszontagságok: zöldborsóból tíz-húsz százalékos termésveszteséget figyeltünk meg már a júniusi hőséghullám és az aszályok idején, míg a csemegekukoricában harminc-negyven százalékos terméskiesésre számítunk. A kukorica – ahol nem öntözött -, ott hetven-száz százalékos volt a terméskiesés, míg az öntözött állományban is húsz százalékos volt a terméscsökkenés -összegezte az elnök.

Fotó: wikimedia

A következő termésig kitart a két zöldség. Nyugtatta meg a vásárlókat Apáti Ferenc, aki mindezt azzal magyarázta, hogyakukoricánál a terméskiesés kevésbé érzékenyen érinti a belföldi, de annálinkább az exportpozícióinkat. A zöldborsónál ugyanakkora nagyobb hazai értékesítés miatt minden veszteség érezhető, de az a kis veszteség nem rengeti meg a hazai pozíciókat, ezért lesz elegendő mirelit zöldborsó.

Rontotta a termelői kedvet az idei esztendő. A feldolgozóipar, a hűtő- és konzervipar belekényszerült abba, hogy kétszer annyival emelje meg a felvásárlási árakat az előző évhez képest, ezért nem látni tisztán, hogy a termelési lelkesedés megtartása érdekében a következő évben milyen mértékben kell az alapanyag árát megemelni ahhoz, hogy legyen elegendő kukorica, vagy borsó, amit megtermelnek a gazdálkodók.

agrotrend.hu / növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés