Hírek

Hántás, lazítás és forgatás


hántás: célja a talaj felszínének megmozgatása, sekély forgatása, mellyel a felszín kapillárisrétegét elroncsoljuk, így akadályozzuk a talaj kiszáradását, valamint csírázásra serkentjük a gyomokat, amiket a további műveletekkel elpusztíthatunk, illetve elpusztítjuk azokat melyek már kikeltek. Többször is elvégezhetjük, de mindig kicsit mélyebben járjon a művelő eszköz!

Ez előtt érdemes kiszórni az NPK alapműtrágyákat, mert a tarlóhántással és a további talajműveletekkel egyre egyenletesebben és egyre mélyebbre tudjuk bekeverni a tápanyagokat, így áll a leghosszabb idő rendelkezésre ahhoz, hogy vetésig feltáródjon a kiszórt műtrágya.

GÉPEI: különböző tárcsák, ásóboronák, a talaj lezárásához kapcsolt hengerekkel.


lazítás: célja a talaj porózusságának, laza, levegős szerkezetének kialakítása, visszaállítása.

Sekély lazítást végeznek azok a gépek, melyek művelő elemei fogak, rugós fix vagy forgó kapatestek, nem forgatják meg a talajt, lazító munkájukkal a tömődöttségét, cserepességét szüntetik meg anélkül, hogy porosítanák, rongálnák a talajszerkezetet. Növényállományban végzett sekély lazító munkálatok elé érdemes kiszórni a fejtrágyákat, mivel ezzel a művelettel sekélyen bedolgozva a műtrágyát, lényegesen csökkenthető a hatóanyag gáz alakban történő bomlása miatti veszteség.

GÉPEI:- a kultivátorok, kombinátorok, fogasok, küllőskapák

Mély- és középmélylazítás célja a talaj mélyebb rétegeiben, a termesztési tevékenység következtében kialakult talajtömörödések, rétegek (eketalp) megmozgatása, fellazítása. Ennek következtében megváltozik a talaj vízátjárhatósága, jobban be tudja fogadni a csapadékot, helyreáll az altalaj fele is a kapilláris zóna, így a talaj vízkészlete feléri a művelt réteget, termesztett növényeink gyökérzete akadálytalanul elérheti a mélyebb talajrétegeket. A mai technikai színvonal mellett ez a művelet nem alkalmas talajerő-pótlásra, de a talaj tápanyagtartalmának mobilizálásában nagy szerepe lehet.

GÉPEI:- Késes és szárnyas középmély és mélylazítók, vibrolázok.


forgatás: célja a termő réteg átforgatásával, a növényi maradványok és tápanyagok bekeverése a talajba, az elővetemény termesztése során leromlott termőréteg felfrissítése az alsó, szerkezetesebb  rétegekből.


SZÁNTÁSSAL TÖRTÉNő FORGATÁS:

A kellő időben végzett szántás porhanyítja, lazítja a talajt, növeli a légtartalmát, átszellőzteti, ezáltal felgyorsulnak a beéredést, feltáródást segítő folyamatok, jobban befogadja a téli csapadékot. A fellazult, felfrissült talajban újraindul, felgyorsul a talajélet, nagyságrendekkel javul termesztett növényeink gyökérképződése, a gyökérzet tápanyagfelvevő képessége, ezáltal javulnak az élet és termelési feltételek.

Kétségtelenül ez a művelet a legnagyobb beavatkozás a talajéletbe, ezért nagyon fontos, hogy mikor végezzük:

            -a korán végzett szántás (száraz földben) rögös, az eke nagy darabokban szaggatja fel a földet, melyet nehéz elművelni és a rögök felaprítása során romboljuk a talaj szerkezetét

            -a késői szántás a nagy nedvességtartalom miatt szappanos, szalonnás, nem omlik el a felszínre került földréteg, az elmunkálása során a munkagépek taposása miatt káros talajtömörödés alakul ki, de nem ritka a művelhetőség kivárása során a túlszáradás és ennek következményeként kialakuló rögösödés sem

Általában a szeptemberi szántások jók, mivel már elég csapadékot kaptak ahhoz, hogy könnyen munkálható szántás felszínt kapjunk, de még sincs túlságosan felázva a föld, ezért jó állagú talajt hoz fel a mélyebb rétegből az eke.

Hogyan végezzük:

            -ismerve a termesztendő kultúrnövény igényeit, azt a talajréteget szántsuk meg, ahol a gyökérzet zöme tartózkodik, de érdemes az eketalpréteget feltárni, és addig növelni a szántás mélységét, amíg biztonsággal felszakítja ezt a cserepes zónát.

            -lehetőleg minden évben váltsunk művelési irányt!

            -ügyelni kell az eke jó beállítására, egyenletes barázdafelszín és alj képződjön, egyenletes legyen a mélység, az osztóbarázda és bakhát képződését kerüljük el (váltvaforgató), ha nem lehet, akkor még szántás alatt műveljük el azt!

            -mindig használjunk szántáselmunkálót!

A jó szántás egyenletes, növénymaradványoktól mentes felszínű, a talaj teljesen átfordult, a tarlómaradványok elkeveredtek a szántás alsó kétharmadában, a talaj szerkezetes nem rögös könnyen munkálható.

GÉPEI:- Váltva forgató és ágyekék, kapcsolt szántáselmunkálóval, vagy hengerrel.

 

TÁRCSÁKKAL TÖRTÉNő FORGATÁS:

Jó kultúrállapotú, könnyen művelhető talajok esetében, amennyiben olyan növényt termesztünk (gabonaféle, keresztes), amely nem igényel feltétlen szántásos talajművelést, -sőt napraforgó után kerülő búza esetében (növénykórtani okokból) kifejezetten hátrányos- ott nehéztárcsával kiválthatjuk az ekét, és jó minőségű talajforgatást produkálhatunk 15-20 cm mélységben. Természetesen a fentebbi kritériumok ugyanúgy vonatkoznak a tárcsázásra is, mint a szántásra, csak a művelet sekélyebb.

GÉPEI:- nehéz tárcsás boronák, kapcsolt hengersorral, vagy simítóval.

Forrás: Agrotrend.hu

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés