Hírek

Ennyi időnk lenne felkészülni egy pusztító napviharra

Az amerikai űrkutatási hivatal egy új, mesterséges intelligencián alapuló rendszert fejlesztett annak előrejelzésére, hogy a pusztító események mikor érhetik el a Földet.

1859-ben a Carrington-eseményként ismert hatalmas geomágneses szupervihar erős sarki fény kíséretében érkezett meg a Földre, miközben több távíróállomáson is tüzet okozott. Ha egy ilyen esemény a mai világban történne, annak katasztrofális következményei lennének. A NASA ezért is fejlesztette ki mesterséges intelligencia rendszerét, amely képes „megjósolni” a napviharok közeledtét.

Fotó: illusztráció

Mennyi időnk lenne felkészülni egy napviharra?

Hogy pontosan mi történne, ha egy hatalmas napvihar elérné a Földet, azt nehéz közelebbről meghatározni, a szakemberek mindenesetre úgy vélik, hogy órákra kiüthetné az áramellátást és az internetet, globális kommunikációs zavarokat okozna, és megnövelné a sugárzást az északi és a déli pólus környékén, ami valószínűleg arra kényszerítené a légitársaságokat, hogy átirányítsák a járatokat.

Bár a NASA rendszere a létező legmodernebb technológiát használja a napviharok előrejelzésére, az űrhivatal azt közölte, hogy a kritikus eseményre

MINDÖSSZE 30 PERCCEL ELőTTE TUDNÁK FELHÍVNI A FIGYELMET.

Ez azonban nem biztos, hogy elegendő idő lenne ahhoz, hogy a világ felkészüljön a teljes sötétségre.

agrotrend.hu / Index

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés