Hírek

Együttműködési megállapodás született az agrárvállalkozások külpiacra lépésének segítésére

A külpiacra lépés iránt érdeklődő agrárvállalkozások felkutatása és felkészítése érdekében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) együttműködési megállapodást írt alá hétfőn Budapesten.

A rendezvényen Szabó Kristóf, a HEPA vezérigazgatója elmondta, az ügynökség a cégek külpiaci növekedésének, fejlődésének támogatásával foglalkozik, írta az Origo.

A MOSTANI MEGÁLLAPODÁS ÉRTELMÉBEN A HEPA ÉS A NAK INFORMÁCIÓK NYÚJTÁSÁVAL, PIACI ELEMZÉSSEL TÁMOGATJA EGYMÁST, VALAMINT A KAMARA A KÜLPIACRA LÉPÉS IRÁNT ÉRDEKLőDő AGRÁRVÁLLALKOZÁSOK MEGTALÁLÁSÁBAN SEGÍTI A HEPA MUNKÁJÁT.

Kitért arra, hogy Magyarországon megszűnt az alap- és a középszintű külkereskedelmi képzés, ezért a HEPA felhatalmazást kapott a kormánytól a hiány pótlására.

AZ ÜGYNÖKSÉG KERETEIN BELÜL MÁR ELINDULT AZ ALAPSZINTű KÜLKERESKEDELMI KÉPZÉS, AMI ONLINE, BÁRKI SZÁMÁRA INGYENESEN ELÉRHETő.

Szabó Kristóf szerint a jövőben a külkereskedelmi mérleg egyensúlyba állítására kell helyezni a hangsúlyt, mert az ország import túlsúllyal bír. A HEPA vezérigazgatója úgy vélte, az importtartalom csökkentésében az agrárium tud sokat segíteni, hiszen "a hozzáadott érték itthon keletkezik", erre tudják építeni az exportteljesítményüket.

Győrffy Balázs, a NAK elnöke elmondta, a HEPA és az Agrárkamara közti megállapodással a nagyobb cégek mellett a kis- és közepes vállalkozásokat is tudják segíteni azokat, amelyek a rendelkezésre álló piaci információk alapján érdemben elgondolkodnak azon, hogy az export útjára lépnek.

Kiemelte, hogy a pandémia alatt javult Magyarország export teljesítménye, ezen belül az agrárgazdaságé is. Utóbbi 2021-ben a nemzetgazdaság külpiaci teljesítményének 9 százalékát tette ki, az agrár import pedig a 6 százalékát. Az agrár kivitel értéke 10,7 milliárd forint, a behozatalé pedig 7,1 milliárd forint volt, a mintegy 3 milliárd forintos aktívum az elmúlt egy évben nagyságrendileg 10 százalékkal nőtt.

Győrffy Balázs szerint AZ AGRÁRGAZDASÁG MOST NAGY LEHETőSÉG KAPUJÁBAN ÁLL, HISZEN A NEMZETI TÁRSFINANSZÍROZÁS A KORÁBBI 17,5 SZÁZALÉKRÓL 80 SZÁZALÉKRA EMELKEDETT, így háromszor annyi pénzt költhetnek el az élelmiszergazdaságra Magyarországon a most futó 7 éves uniós tervezési időszakban, mint a korábbiban.

agrotrend.hu / Origo

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés