Hírek

Címzetes egyetemi docens címet kapott Mátrai Zoltán

Az agrármérnök szakember évtizedes, egyetemi oktatást segítő tevékenységét díjazta a Pannon Egyetem szenátusa.

Az elmúlt napokban, ünnepélyes körülmények között vehette át Mátrai Zoltán a Pannon Egyetem Georgikon Karán a címzetes egyetemi docens címet.

A cím odaítélésérõl kérdeztük Dr. Polgár J. Péter egyetemi docenst, a Pannon Egyetem Georgikon Kar dékánját, a címre elõterjesztõ Dr. Tóth Zoltán egyetemi docenst, a kar általános dékánhelyettesét, és az érintettet.

Dr. Polgár J. Péter: Mátrai Zoltán igazgató úr, mint a Georgikon Kar volt hallgatója, folyamatosan kapcsolatot tart volt képzõ intézményével. Részt vesz a képzésben, elõadásokkal, szakmai információkkal, rendezvények támogatásával, céges kapcsolatrendszerének és médiakapcsolatainak önzetlen felajánlásával segíti a a Kar oktató és kutató tevékenységét.

– Milyen jogokkal ruházza fel a cím?

A címzetes egyetemi docens olyan jelentõs gyakorlati tapasztalattal bíró szakember, aki egy adott kar, kari szervezeti egység munkájában külsõsként vállal részt. Tárgyak, szakmai gyakorlatok, adott témakörhöz kötõdõ elõadások tartására jogosult az intézmény felkérése alapján. A címet indítványozó tanszék bevonhatja fejlesztési elképzeléseinek elõkészítésébe, közös szakmai programok, kutatás, projekttevékenység tervezésébe, végre hajtásába.

– Milyen kötelességekkel jár a cím viselése?

A kötelesség ebben az esetben külön nem megfogalmazott kategória. A cím elérése és annak aktív tartalommal történõ kitöltése jelzi azt, hogy annak használatát éppen az odáig vezetõ út tette lehetõvé.

– Mutathat-e példát agrármérnök kollégáknak?

Igen, ez az egyik legfontosabb üzenet. A Georgikon a legrégebbi rendszeres felsõfokú agrárképzõ hely nem csak hazánkban, hanem egész Európában. Az összetartás és a pozitív példák adják az egyik legfontosabb komponensét annak a jelenlegi stabil pozíciónak, amit Karunk a hazai agrár-felsõoktatás palettáján elért.

– Milyen együttmûködésre számít a jövõben Zoltánnal?

Az oktatásban és kutatásban egyaránt számítunk címzetes egyetemi docens kollégánk segítségére. A jelenlegi pályázati aktivitás terén az intelligens szakosodási stratégiát elõsegítõ pályázatok tanácsadójaként, internetes médiafelületek szakértõjeként, vagy éppen az oktatás a precíziós gazdálkodás, vagy a modern technológiák növénytermesztési és növényvédelmi alkalmazása terén egyaránt van már elõzménye és lehetõsége közös munkánknak.

 

Dr. Tóth Zoltán: A címzetes egyetemi címeket azoknak adományozza az egyetem a tanszékek felterjesztésére, akik valamilyen módon részt vesznek az intézmény oktatási munkájában, kutatási partnerként együttmûködnek. A Növénytermesztési és a Talajtani Tanszék vezetõjeként én terjesztettem fel a címzetes egyetemi docensi címre. Rajtunk kívül a Növényvédelmi Intézettel és a Kertészeti Tanszékkel is volt és van szakmai együttmûködése Mátrai Zoltánnak. Az elõterjesztésemet a Kari Tanács is támogatta, ezt követõen pedig a Szenátus is egyet értett a cím odaítélésével.

Mátrai Zoltán régóta tart elõadásokat a hallgatóknak bizonyos témakörökben, elsõ sorban a precíziós mezõgazdaságról, illetve a mezõgazdasági informatikáról. Ez a cím leginkább erkölcsi kötelezettséggel jár, hiszen a címzetes egyetemi oktatók nincsenek jogviszonyban az intézménnyel. Ezzel azt szeretnénk kifejezésre juttatni, hogy kapcsolatunk hosszú múltra tekint vissza, eredményes és kölcsönösen elõnyös. Elõterjesztésemben is az szerepelt, hogy Mátrai Zoltán amellett, hogy egy-egy témakörben elõadásokat tartott, kutatási projektjeinkben is együttmûködött velünk, segített a szakmai megvalósításban is.

A címmel formálisan is kinyilvánítjuk, hogy olyan szakember, akire az egyetem számíthat, és abban bízunk, hogy számára is fontos, hogy a Georgikon címzetes egyetemi docense lett. Értékeljük, hogy õ tényleg szeretne valamit alkotni a jövõ számára, hogy oktatásai során át tud adni olyan gyakorlati nézeteket, amelyek egy elméleti oktatóban másként fogalmazódnak meg.

Nagyon fontos számunkra, hogy hallgatóink szélesebb látószögben kapják meg azt az ismeretanyagot, amelyet mi átadunk nekik, a gyakorlati szempontok is jobban érvényesüljenek az oktatásunkban. Ebben pedig Mátrai Zoltán elvitathatatlan érdemeket szerzett.

 

Mátrai Zoltán: 1994-ben végeztem – az akkor még – Pannon Agrártudományi Egyetem, Georgikon Mg. Tud. Karán, Keszthelyen. Általános növénytermesztõként kaptam okleveles agrármérnök diplomát.

Ahogy telt az idõ, egyre több érdekes, speciális területtel ismerkedtem meg, ami a piacon úgynevezett réspiacot nyitott. Mondhatom úgy is, hogy kuriózum, tudásintenzív termékekkel és szolgáltatásokkal próbáltam megélni.

Az egyetemmel, professzoraimmal, az ott dolgozó kutatókkal folyamatos kapcsolatban voltam pályázatok, egyéb közös ügyek kapcsán. Az egyre több tapasztalat és az érdekes szakterület adta a lehetõséget, hogy vendégelõadóként szolgálhassak a felsõoktatásban. Sok nappali tagozatos és másoddiplomás hallgató hallhatta az agrometeorológia, a növényvédelmi elõrejelzés, a precíziós gazdálkodás általam képviselt rejtelmeit.

Az egykori tanársegédek, ma már tanszékvezetõk, dékán és dékán helyettesek, rektor helyettesek, kutatóintézeti vezetõk. Nagyon jó érzés, hogy õk, akik a tudományos ranglétra tetejét ostromolják, nem felejtik el, hogy egykoron együtt alkottunk rendszerváltó egyetemi ifjúságot, együtt ültünk hallgatóként a padokban, és kíváncsiak ma is a profitorientált szféra szereplõire, akik talán más megvilágításban tudnak a technika és elmélet piaci szerepérõl, piaci megjelenésérõl, gazdálkodói értékérõl a hallgatóknak beszámolót, elõadást tartani.

Saját hallgatói tapasztalatom volt, hogy ritka, érdekes eszközöket szívesen nézegettünk, vizsgáltunk testközelbõl. Minden elõadásomra, amelyet valahogy érint a technika, viszek magammal belõle szemléltetõ eszközt, hogy a hallgatók érezzék egy-egy meteorológiai állomást alkotó szenzor finomságát, védelmét és sérülékenységét. Egy sorvezetõ GPS méretét, kezelhetõségét csak ha kézbe veszi az ember, akkor tudja értékelni.

Érdekes dolog beszámolni az ügyfelek gyakorlati tapasztalatairól, amikor talajvizsgálatot készítünk nekik, vagy agrometeorológiai elõrejelzéseket kapnak. Mit ér egy gomba életciklusának ismerete, ha nem tudjuk, mikor lehet még preventív módon védekezni, vagy hogy a rajzó molylepkéket hogyan lehet automatikusan számolni egy eszközzel …

A kapcsolatrendszer az egyetemen maradt kollégákkal, szerencsére folyamatosan szoros volt és az ma is. Büszke vagyok rájuk, hiszen az egykori Alma Mater-em szép számokkal dicsekedhet a hallgatói létszám tekintetében. Jó szakokat indítanak és jó oktatói gárdát tartanak meg. Ez persze megalapozza számomra, hogy azokban a projektekben, ahol tudnak és módjukban áll, számíthatok rájuk, ilyen például az Év Agrárembere zsûrije vagy éppen a jelölti státusz.

Öröm egy ilyen, remélem nem csak nekem gyümölcsözõ kapcsolat a Georgikonnal! Hálás vagyok, hogy megtiszteltek ezzel a címmel és igyekszem megfelelni neki!

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés