Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Biomassza igazolásokat ellenőriz a Nébih

2021 szeptemberétől folyamatosan ellenőrzi a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a termesztett biomasszára vonatkozóan kiállított igazolásokat. A célirányos vizsgálatok során – a Magyar Államkincstár által szolgáltatott adatokat alapul véve – a biomassza igazolások adattartalmának megfelelőségét és valóságtartalmát egyaránt vizsgálják a szakemberek.

A fenntartható bioüzemanyag-termelési értéklánc tagjai közül a biomassza-termelők azok, akiknél a bioüzemanyagok alapanyagai a legnagyobb mennyiségben felhalmozódnak – írta a Nébih. Maga a biomassza keletkezhet az adott gazdasági szereplő tevékenysége során (ún. nem termesztett biomassza, például használt sütőolaj) vagy pedig kifejezett céllal termesztik azt (ún. termesztett biomassza, például nagy cukor- és keményítőtartalmú növények, olajnövények).

Az uniós és hazai szabályozás alapján a bioüzemanyag-alapanyagok hatósági nyomonkövethetősége rendkívül hangsúlyos, ennek megfelelően a Nébih is kiemelten vizsgálja a későbbiekben feldolgozandó alapanyagokra – jelen esetben a termesztett biomasszatételekre – kiadott termelői nyilatkozatok megfelelőségét. A vizsgálat során egyrészt azt kontrollálják a szakemberek, hogy a termelők az igazolásaikon a kötelezően megadandó, minimális adattartalmat szerepeltették-e, másrészt a helyesen kitöltött dokumentumok esetében automatikusan ellenőrzik az adatok valóságtartalmát is.

Munkatársaink az eddigi ellenőrzések során több mint háromszáz termelő, összesen 385 biomassza igazolását vizsgálták meg. Ez idáig az igazolások kevesebb mint 2%-ánál merült fel olyan adathiány, amely nélkül az adott tétel hatósági nyomonkövetése nem biztosított. Ez az arány az előző évben 44,18% volt. Mindezek alapján elmondható, hogy rendkívül eredményesnek bizonyult az a tavalyi tájékoztató kampány, amelyben a Nébih felhívta a termelők figyelmét a helyes igazoláskitöltési gyakorlat fontosságára.

Mivel a hiányos adattartalmú biomassza igazolással kísért termékek esetében sem a fenntarthatósági, sem a nyomonkövethetőségi kritériumok teljesülése nem igazolható, így azok felhasználását tiltja a jogszabály. A hatályos szabályozás értelmében, az értéklánc magasabb szintjén álló biomassza-kereskedők és -feldolgozók felelőssége az igazolások adattartalmának elsődleges ellenőrzése az ügyletek során. Ennek megfelelően a Nébih hivatalból eljárást indított azon piaci szereplőkkel szemben, akik hiányos adattartalmú igazolásokkal vettek át bioüzemanyag-alapanyagot és – tekintettel arra, hogy ezekben a hatósági eljárásokban a figyelmeztetés alkalmazása kizárt – bírsággal sújtotta őket.

A fennmaradó 380 darab, formailag és tartalmilag is megfelelő biomassza igazolás valóságtartalmának ellenőrzésekor kollégáink az igazolások 1%-a esetében, azaz 2 biomassza-termelő vonatkozásában tapasztaltak jogsértést. A tavalyi évhez képest ez is igen pozitív eredmény, hiszen akkor 30 biomassza-termelővel szemben kellett a Nébih-nek hivatalból eljárnia. A valótlan tartalmú biomassza igazolásokat kiállító biomassza-termelőket, a törvényi minimumban megállapított mértékű bírság megfizetésére kötelezte a Nébih.

Tekintettel arra, hogy a kiállított igazolások ellenőrzésekor még mindig tapasztalnak hibát a szakemberek, ezúton is szeretnénk felhívni a biomassza-termelők figyelmét tájékoztatónkra. A részletes, tematikus útmutató hatékony segítséget nyújt a jövőbeni jogsértések elkerüléséhez. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy azon biomassza-termelő, aki nyomonkövethetőségi kötelezettségének nem tesz eleget, esetleg valótlan adattartalmú biomassza igazolást állít ki, százezer forinttól egymillió forintig terjedő bírsággal sújtható.1,2

A további, valamint az útmutatóban nem szereplő kérdésekben az mgei@nebih.gov.hu e-mail címen és a +36(1)336-9488-as telefonszámon állnak a termelők rendelkezésére a hivatal szakemberei.

agrotrend.hu / Nébih

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés