Hírek
Az online árfigyelő rendszer letörheti az inflációt – heti hírösszefoglaló
Élelmiszerbiztonságunk is függ a GMO-tól, kitűnő magyar dinnyére számítunk idén, a bogyós gyümölcsültetvényeknek létjogosultsága van, a generációváltást és a helyi gazdálkodást segíti az új földügyi szabályozás, civil szervezeteket támogat az agrártárca, itt a meggyszezon. Heti hírösszefoglaló.
Élelmiszerbiztonságunk is függ a GMO-tól – Géntechnológiai szabályokról tárgyal a közeljövőben az Európai Unió, amelyek tervezetét 2023. július 5-én ismertette az Európai Bizottság. A szakmai szervezetek kritikusan tekintenek a folyamatra. A tervezet szerint az új géntechnológiákkal (NGT) létrehozott növények kikerülnek a GMO szabályozás hatálya alól, ezáltal a GMO törvény frissítése behozhatatlan előnybe hozza a multinacionális cégeket a növénynemesítés terén. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) az IFOAM Organics Europe (Ökogazdálkodók Európai Szövetsége) tagszervezeteként támogatja azt az állásfoglalást, amelyet a szövetség nemrégiben adott ki, az ökológiai ágazat közös elvárásait megfogalmazva az új szabályozással kapcsolatban.
Portfólió Platform – Szeretettel várjuk termelőinket, partnereinket és kollégáinkat a 2023. július 25-én (kedden) megrendezésre kerülő LG PORTFÓLIÓ PLATFORM – Gazdálkodj okosan! avagy a "Limagrain magyarországi vetőmag tevékenysége miben segíti termelői gazdálkodását" – témájú rendezvényünkre
Tarló megőrzésének bejelentése – A feltételességben szereplő minimális talajtakarásra vonatkozó Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) 6 előírás kapcsán érkező kérdések és a tapasztalt bizonytalanság okán a Magyar Államkincstár tájékoztatást tett közé.
Újabb funkciókkal bővült az Elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) használata – A gazdálkodók adminisztratív kötelezettségeinek egyszerűsítése érdekében 2023. év elején elindult az elektronikus Gazdálkodási napló (eGN). A Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (Nébih) ebbe az új közigazgatási szolgáltatásba integrálja a jelenleg különálló e-permetezési napló, Gazdálkodási napló és nitrát adatlap rendszerekben található adatokat.
Kitűnő magyar dinnyére számítunk idén – Elindult a magyar dinnye értékesítése, a nyári időszakban várhatóan 125-130 ezer tonna görögdinnyét és a becslések szerint 10-12 ezer tonna sárgadinnyét takarítanak be a hazai termelők a földekről. Az előrejelzések alapján jónak ígérkezik a dinnyeszezon, vagyis sok magyar család nyarát édesítheti meg az ízletes hazai gyümölcs.
SITEVI 2023: már csak pár hely maradt hat hónappal a nyitás előtt – A SITEVI, a szőlő-, bor-, gyümölcs- és olajbogyó-termesztési ágazat vezető szakkiállítása (2023. november 28-30., Montpellier kiállítási központ, Franciaország) kivételes eredményekről tudósít mind a standhely-értékesítés, mind a kiállítói kínálat tekintetében. Mivel a rendelkezésre álló kiállítási területek több mint 90%-át lefoglalták, a SITEVI rendezvénye idén még szélesebb választékkal és több mint 140 új kiállítóval büszkélkedhet az itt reprezentált ágazatokból.
Idén nyáron is korlátozza a Nébih a hosszú távú élőállat szállítmányok indítását – A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően, 2023 nyarán is korlátozza a nem klimatizált gépjárműveken a hosszú távú élőállat szállítmányok indítását.
A bogyós gyümölcsök termesztésével foglalkoztak Fertődön – Bár az utóbbi évtizedekben csökkent a bogyós gyümölcsültetvények mérete, de a kutatók szerint hagyományos termőterületein a megváltozott klimatikus körülmények között is van létjogosultsága e növényi kultúrák termesztésének, legyen szó málnáról, ribizliről vagy éppen szederről.
Országszerte zavartalanul zajlik az aratás (videó) – Fennakadás nélkül zajlanak a nyári betakarítási munkálatok a földeken, az aratás közepén vagyunk – közölte az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a tárcavezető.
A generációváltást és a helyi gazdálkodást segíti az új földügyi szabályozás – A generációváltást és a helyi gazdaságok megerősítését segíti az új földügyi szabályozás, amely egyszerűbbé teszi a földszerzést a gazdálkodásba kezdők számára az első 10 hektár föld tulajdonjogának megszerzéséig – tájékoztatott közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az online árfigyelő rendszer hatékony eszköz az infláció letörésére – Az online árfigyelő rendszer hatékony fejlesztésnek bizonyult az infláció letörésére, arra, hogy "hatékonyan vegyük föl a szankciós inflációval szemben a versenyt" – mondta Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő szerdán Budaörsön sajtótájékoztatón, amelyet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnökével, Rigó Csaba Balázzsal közösen tartott.
A vágócsirke termelői ára csaknem 34 százalékkal emelkedett – Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 33,9 százalékkal 509 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 40,4 százalékkal 705,1 forint/kilogrammra emelkedett 2023 első huszonhat hetében 2022 azonos időszakához képest.
Civil szervezeteket támogat az agrártárca – Az Agrárminisztérium 40 millió forint értékben támogatja a hazai, környezet- és természetvédelmi céllal létrejött, közhasznú társadalmi szervezeteket.
Kerekasztal beszélgetés az új hulladékgazdálkodási rendszer indulásáról, a regisztrációkról, az EPR és a DRS összefüggésekről (videógyűjtemény) – Tizenkét nappal a rendszer indulását követően Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője a hazai hulladékgazdálkodás új rendszerét elemezte.
Nyakunkon a meggyszezon (videó) – Kiemelkedő a minősége a hazai meggynek, melynek termesztésében Magyarország továbbra is az Európai Unió egyik legmeghatározóbb szereplője – közölte Nagy István agrárminiszter a közösségi médiában közzétett videójában.
agrotrend.hu