Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Az aszályra a válasz az előre menekülés – heti hírösszefoglaló

Az aszály nem enyhült, több helyen tüzek pusztítottak. Csatározások a jégkármérséklő rendszer körül. A kormány energia-vészhelyzetet hirdetett. Erősre sikeredett az új KATA törvény. Tárgyalások az ukrajnai gabonáról.

Népszerűek a hitelkedvezmények – Idén sem veszített lendületéből az Agrár Széchenyi-kártya, a folyószámlahitelt egyre több mezőgazdasági termelő és élelmiszeripari szereplő veszi igénybe. A konstrukció népszerűségét tovább emeli, hogy a likviditást segítő hitelek mellett már a beruházások megvalósítására is igényelhető a kedvezményes finanszírozás.

Az aszályra a válasz az előre menekülés – A Dél-Alföldet sújtó évtizedek óta nem látott aszály miatt Békés és Csongrád megyében a szokottnál korábban indult az aratás, mivel az őszi kalászosok kényszerérésben vannak. De a minden korábbinál magasabb terményárak a betakarítás megindulása után kissé korrigáltak: őszi árpára tonnánként 115-120 ezer forintos ajánlatok érkeznek a gazdákhoz, míg a búzára 140 ezer forintos indulóártól fordultak lefelé az ajánlatok.

Már 400 milliárd forintnyi termés veszett oda a magyar földeken – Rontja a helyzetet az is, hogy nem csak a mennyiség, a minőség sem jó a döbbenetes csapadékhiány miatt.

A kormány hétfőn benyújtotta az új katatörvényt – A Pénzügyminisztérium közlése szerint a kormány benyújtotta az új katatörvényt. Az új szabályozás – amely szeptember elsején lép hatályba, amennyiben az Országgyűlés megszavazza – értelmében 18 millió forintra emelik a bevételi értékhatárt, de ezzel az adózási formával csak azok élhetnek, akik a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók.

A kaszálási korlátozások feloldását kéri hazánk Brüsszeltől – Az aszályhelyzet miatt az Agrárminisztérium az Európai Bizottsághoz fordul az agrár-környezetgazdálkodási programban résztvevők érdekében – közölte Nagy István agrárminiszter.

Emelkedniük kell a termelői áraknak – Óriási aszály van az ország keleti felében, amire június végén a kánikula még rátett egy lapáttal. A Dunántúl nagyobb részén ugyanakkor elég eső esett április óta. Ez a kettősség nemcsak Magyarországon, de az Európai Unió területén is megfigyelhető.

Nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztost nevezett ki Orbán Viktor – A közösségi bormarketing és a magyar bor népszerűsítésére irányuló kommunikációval összefüggő feladatok koordinálására július 1. napjától Rókusfalvy Pál Lászlót nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztossá nevezi ki a kormány.

Már most kifogyóban a téli tüzelőnek való – A drágulás és a háború miatt rengetegen előrehozták a vásárlást.

Tartalmas tudástárral segíti a biogazdák munkáját az ÖMKi – A kutatóintézet egyebek mellett gyakorlati tapasztalatokat ismertető videókkal igyekszik előmozdítani a háztáji gazdálkodás elterjedését.

Elegendő a hazai búzatermés, de hatalmas károkat okoz a szárazság (videó) – A szőlősgyöröki Mutschler Farmon járt dr. Nagy István agrárminiszter, akit Mátrai Zoltán, az Agrotrend Csoport ügyvezető-tulajdonosa kérdezett az aratás jelenlegi állásáról és az ország keleti részét sújtó aszályhelyzetről.

Uniós oltalmat kapott a Balatoni hal – A magyar haltermelés újabb "mérföldkövének" nevezte az agrárminiszter kedden az új brand, a "Balatoni hal" eredetmegjelöléssel ellátott, uniós oltalom alatt álló termékek megjelenését.

Segítséget kapnak a haltermelők – Megközelítőleg tízmilliárd forintra pályázhatnak az előttünk álló időszakban a hazai haltermelők. Nagy István szerint a Magyar halgazdálkodási operatív program plusz már elfogadás előtt áll, egyik legfontosabb célkitűzése pedig az, hogy a hazai akvakultúra az eddigieknél ellenállóbb legyen a külső hatásokkal szemben.

Megvan a várva várt egyezség az ukrán gabonaexportról – Jelentős lépésekről számolt be az ENSZ főtitkára.

Itt a kormány hét pontból álló intézkedési terve – A magyar kormány is energia-veszélyhelyzetet hirdet és hét pontból álló intézkedési tervet fogadott el, amelyek augusztusban lépnek életbe – jelentette be Gulyás Gergely a kormányinfón.

Európai Uniós irányelv rendezheti a katás foglalkoztatást – Nemcsak Magyarországon, hanem az Európai Unió többi országában is komoly nehézséget okoz az egyéni vállalkozóval kötött szerződéses viszony mögé bújtatott munkaviszony. Ahogy hazánkban, úgy az unió legtöbb országában széles körben elterjedt az alkalmazott vállalkozóként foglalkoztatása.

Magyarország elkötelezett az ökoszisztémák védelme mellett – A biológiai sokféleség megőrzéséről és a természetalapú megoldások fontosságáról tanácskoztak az Európai Unió természetvédelemért felelős vezetői Prágában 2022. július 13-án. A tárgyalási napon Magyarországot Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára képviselte.

Rendkívüli támogatást igényelhetnek a baromfi-és sertéskocatartók – A baromfi- és sertéstartók július 16-25. között elektronikusan nyújthatják be támogatási kérelmeiket a Magyar Államkincstárhoz, amely a jogos igényeket legkésőbb 2022. szeptember 30-áig fizeti ki.

Nagy tűz pusztított Bács-Kiskun megyében, halott is van – Mintegy ötven hektáron égett részben az aljnövényzet, részben a fák koronája.

Az Ukrajnában felhalmozódott gabonát minél előbb ki kell szabadítani – Magyarország kész szorosan együttműködni és segíteni az ukrán gabonakivitel azonnali szélesítése érdekében – közölte Nagy István agrárminiszter, miután Mikola Szolszkijjel, Ukrajna agrárpolitikai és élelmiszerügyi miniszterével egyeztetett csütörtökön, Lvivben.

Nyomoznak a Jéger-rendszer kezelőinek zaklatása miatt – A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya zaklatás bűncselekmény gyanúja miatt elrendelte a nyomozást a jégkármérséklő-rendszer (Jéger) veszélyeztetett generátorkezelői ügyében.

Még július 19-éig pályázható a Méh állatjóléti támogatás – Eddig közel 2900 méhész élt azzal az Agrárminisztérium által kiírt pályázati lehetőséggel, amely segíteni kívánja a méhészeti ágazat hatékonyságának növelését, az állatjóléti feltételek javítását, és ezen keresztül a méhegészségügyi problémák megelőzését.

Megváltoznak a szántóföldi vetésváltás szabályai – Magyarország kidolgozta a rugalmas szántóföldi vetésváltás szabályrendszerét, amit az Európai Bizottság informálisan már elfogadott. A 2022 őszi vetések megtervezésekor már figyelembe kell venni a 2023-tól érvényes vetésváltási szabályokat. Az Agrárminisztérium előzetesen ismerteti az új szántóföldi vetésváltás szabályrendszerét annak érdekében, hogy a magyar gazdatársadalom a KAP Stratégiai Terv hivatalos elfogadása előtt megkezdhesse a felkészülést.

Uniós oltalmat kapott a „Derecske alma” elnevezés – Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a „Derecske alma”, mint elnevezés uniós oltalomban részesüljön, azaz felkerüljön azoknak a termékeknek a jegyzékére, amelyeknek a neve védelemben részesül az Unióban. Az Agrárminisztérium Földrajzi Árujelzők Programjának eredményeként így 80-ra emelkedett ezek száma: 29 magyar élelmiszer, 38 magyar bor és 13 magyar pálinka elnevezése védett az EU területén.

Az Európai Bizottság előtt a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz – Az Agrárminisztérium 2022. július 14-én hivatalosan is benyújtotta az Európai Bizottság részére a 2021-2027-es Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Pluszt (MAHOP Plusz).

AGRO7 – a hét agrárhírei – Az aratás jelenlegi állásáról és az ország keleti részét sújtó aszályhelyzetről kérdezte Mátrai Zoltán, az Agrotrend csoport ügyvezető tulajdonosa Dr. Nagy István agrárminisztert. A Magyarország legszebb birtoka díjkiírás fő támogatója, a Groupama Biztosító nevében Baranyi Szabolcs mezőgazdasági üzleti igazgató foglalta össze gondolatait. Uniós oltalmat kapott a balatoni hal. Papp Sándor abaúji gazdálkodó a KWS Granos repcevetőmaggal kapcsolatos tapasztalatairól beszélt.

Növekedett májusban az élelmiszeripar teljesítménye – A kihívások ellenére is kiemelkedő mértékben, 17,1 százalékkal növekedett az élelmiszeripar teljesítménye májusban a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett friss adatok szerint – közölte Nagy István agrárminiszter. Ehhez az eredményhez a hazai és exportértékesítés is hozzájárult – fűzte hozzá.

3032_1267_jeger-figyelem.jpg (640×440)

Semmi alapja annak, hogy a jégkármérséklés lenne felelős az aszályért – Szélesebb körben terjed az a minden alapot nélkülöző tévhit, hogy a jégkármérséklő rendszer felelős a kelet-magyarországi aszályért. Cikkünkben ezen tévhiteket egyértelműen cáfoljuk – írják a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján.

Megszűntek a madárinfluenza miatt elrendelt területi korlátozó intézkedések Magyarországon – A madárinfluenza-járvány elleni sikeres védekezés eredményeként több mint egy hónapja nem mutatták ki a vizsgálatok a vírust a hazai baromfiállományban. A kedvező tendenciát figyelembe véve a Nébih elrendelte a még fennálló felügyeleti (megfigyelési) körzet feloldását Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

Új időszak veszi kezdetét a hulladékgazdálkodásban – A kormány célja a körforgásos gazdaság fejlesztése, amelyben a keletkező hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra. Ennek érdekében jövő júliustól úgy alakul át a hazai hulladékgazdálkodás rendszere, hogy abban az állam helyett egy magáncég lesz a főszereplő – mondta el Palkovics László technológiai és ipari miniszter a koncessziós beszerzési eljárás eredménye kapcsán a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) közleménye szerint.

Növényvédő szerként is alkalmazható az invazív növény néhány összetevője – Az idegenhonos aranyvesszőfajok bioaktív anyagainak környezetbarát növényvédő szerként való alkalmazhatóságát mutatták ki az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Növényvédelmi Intézetének kutatói. Vizsgálatuk szerint az aranyvessző egyes komponensei alkalmasak lehetnek a növények gombás megbetegedései elleni fenntartható kémiai védekezésre.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés